Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ebola zabila prvního Evropana. USA poskytnou experimentální lék

USA

  10:08aktualizováno  14:22
WASHINGTON - V Madridu zemřel španělský duchovní Miguel Pajares, stal se tak první evropskou obětí současné nákazy eboly v západní Africe. K léčení Pajarese použili lékaři i nadějný experimentální lék ZMapp, který podle všeho pomohl k zotavení dvojice Američanů nakažených rovněž ebolou. USA v úterý oznámily, že vzorek neschváleného medikamentu poskytnou liberijským úřadům.

Provizorní ošetřovna pro pacienty podezřelé z nákazy. foto: Reuters

Pětasedmdesátiletého Pajarese španělské úřady minulý čtvrtek za přísných bezpečnostních podmínek evakuovaly z Libérie do madridské nemocnice, kde pobýval v izolaci. V neděli lékaři dostali povolení použít zatím neschválené sérum ZMapp, které bylo do španělské metropole dopraveno ze Ženevy.

Evakuace španělského duchovního Miguela Pajarase, jenž se v Libérii nakazil ebolou. Navzdory usilovným snahám madridských lékařů Pajaras v úterý zemřel. 

ZMapp, který se při dosavadních testech na zvířatech jevil jako nadějný lék proti ebole, dostali také dva Američané, kteří se v Africe rovněž virem krvácivé horečky nakazili. Jejich stav se po podání séra údajně nadále zlepšuje. Z nemoci, která si v Africe vyžádala přes tisícovku mrtvých, se oba Američané zotavují ve Spojených státech, kam byli převezeni.

ČTĚTE TAKÉ:

Zásoby nového léku ZMapp jsou však velmi omezené. Odborníci také nevědí, zda sérum nebude mít nežádoucí dopady na lidské zdraví. S jistotou také nelze říci, zda je skutečně proti ebole účinné. Experti na etiku, které svolala WHO, nicméně rozhodli, že je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu.

Lék míří do Libérie

Americký prezident Barack Obama vyhověl žádosti liberijské vlády a povolil odeslání vzorků experimentálního léku proti krvácivé horečce ebola do západoafrické země. Obamu o pomoc v pátek dopisem osobně požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová, oznámil v pondělí mluvčí Bílého domu.

VÍCE ZDE:

Liberijský ministr informací Lewis Brown uvedl, že země získá vzorky, které by mohly vyléčit jen dva nakažené liberijské lékaře. Ministerstvo zdravotnictví je prý již v kontaktu se společností Mapp Biopharmaceutical, která lék ZMapp vyrábí. Oba nemocní lékaři písemně souhlasili s touto formou léčby, dodal ministr.

Klinické testy experimentální očkovací látky by měly začít již brzy, uvedla britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka.

Nicméně i kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015.

Nejhorší epidemie eboly v historii

  • Ebola je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě - je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje proti ní vakcína, ač některé se testují. "Léčba" spočívá jen v podpůrné terapii - rehydrataci pacienta, udržování krevního tlaku a prokysličení a v léčbě případných dalších infekcí.
  • Způsobuje ji virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.
  • Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy jsou neurčité, respektive připomínají jiné choroby. Nemocný cítí slabost, bolesti svalů, hlavy a v krku, má zarudlé oči, může cítit bolest na hrudi a mít obtíže při dýchání a polykání. Provází ji náhlá horečka. Posléze se objeví zvracení, průjem, vyrážka a začínají selhávat orgány, nejprve ledviny a játra. V některých případech se objevuje vnitřní či vnější krvácení.

Charakteristický tvar viru ebola.

  • Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělními tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.
  • Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány také případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.
  • Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) si vyžádal hned první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu); druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a zatím poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí.
  • Současná epidemie vypukla loni v prosinci v Guineji (že jde o ebolu bylo oznámeno v březnu) a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie a Nigérie; dosud si vyžádala na 1013 obětí, nakaženo je přes 1800 osob.
  • Autoři: ,