Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama si pro jistotu zopakoval slib

Svět

  12:09
WASHINGTON - Nový americký prezident Barack Obama si den po inauguraci zopakoval prezidentský slib. Tentokrát s předsedou nejvyššího soudu Johnem Robertsem před vybranými novináři skládal slib přímo v Bílém domě. Důvodem bylo přeřeknutí na oficiální akci.

Obama slib foto: ČTK

Bílý dům ke středečnímu opakování ceremonie zdůraznil, že Obama je americkým prezidentem již od úterního poledne, kdy byl inaugurován původně a "repríza" slibu se konala jen z opatrnosti.

"Znění slibu je zakotveno v ústavě. Z důvodů předběžné opatrnosti, protože došlo k přesunutí slova, předseda nejvyššího soudu John Roberts rozhodl o složení slibu napodruhé," řekl podle agentury AFP poradce v Bílém domě Greg Craig.

Obama v úterý na Kapitolu pod širým nebem a za přihlížení milionů lidí slib skládal do Robertsových rukou. Soudce text předříkával, dvakrát jej ale během slavnostního okamžiku spletl. V části přísahy, kde prezident slibuje, že bude "věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států" změnil slovosled a slovo "věrně" přesunul až na konec věty. Poté sice slovosled opravil, vynechal ovšem sloveso "vykonávat".

Obama následně zopakoval předchozí Robertsův výrok se všemi slovy, ale špatným slovosledem. Napodruhé skládal nový americký prezident slib znovu před Robertsem v jedné z místností Bílého domu jen před skupinkou novinářů, bez kamer a fotografů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!