Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama: Thatcherová ukázala, že rozbít lze kterýkoli strop

USA

  17:29
WASHINGTON - Reakce světových státníků, mezi nimiž jsou jak souputníci, tak i odpůrci zemřelé, oceňují neústupnost Železné lady i pevnou vizi. Dcerám amerického prezidenta Baracka Obamy Thatcherová ukázala, že "neexistuje skleněný strop, který by nebylo možné rozbít". Šéf Bílého domu to uvedl v kondolenci.

Baronka Thatcherová čeká ve Sněmovně lordů na královnu Alžbětu a připravuje si řeč. Snímek z roku 2002. foto: Reuters

. "Pomohla obnovit jistotu a hrdost, která byla tím nejlepším znakem Británie. Svět ztratil jednoho z velkých zastánců svobody a Amerika ztratila skutečného přítele," připomněl Obama blízký vztah Thatcherové k bývalému prezidentu USA Ronaldu Reaganovi.

Historickou velikost odkazu bývalé ministerské předsedkyně zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský premiér François Hollande i předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Bez ohledu na vlastní politické zaměření každý z politiků u Thatcherové cosi ocenil - izraelský premiér přízeň k židovskému národu, Merkelová odvahu ke změně a socialista Hollande impuls k vybudování tunelu pod Lamanšským průlivem.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pečlivě formulovanou kondolenci odeslali pozůstalým po zemřelé špičky Evropské komise. Žena, která v 80. letech inspirovala konzervativce po celém světě nekompromisním omezením státního centralismu, volala stejně hlasitě i po omezení pravomocí Bruselu. Šéf Evropské komise José Barroso dnes označil Thatcherovou za "obezřetného, ale přesto angažovaného hráče v Evropské unii" a slíbil, že EU bude mít na paměti i její výhrady "k našemu společnému projektu".

Thatcherová na sjezdu britských konzervativců v říjnu 1988.

Přečtěte si anketu serveru Lidovky.cz:

Se zvláštním pohnutím dnešní smrt Thatcherové komentovala východoevropská politická scéna. Někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova Thatcherová v polovině 80. let fakticky uvedla do velké evropské politiky slavným prohlášením, že s ním "je možné dělat byznys". Gorbačov o zemřelé prohlásil, že "byla velkou političkou a skvělým člověkem". "Bude dál žít v našich vzpomínkách a v dějinách," uvedl.

Přispěla k pádu komunismu
I podle bývalého vůdce polského odborového hnutí Solidarita a exprezidenta Lecha Walesu byla Thatcherová velkou osobností, která toho pro svět mnoho učinila. "Přispěla k pádu komunismu v Polsku a ve východní Evropě spolu s Ronaldem Reaganem, papežem Janem Pavlem II. a odborovým svazem Solidarita," napsal Walesa v soustrastném telegramu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat