Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama: Thatcherová ukázala, že rozbít lze kterýkoli strop

USA

  17:29
WASHINGTON - Reakce světových státníků, mezi nimiž jsou jak souputníci, tak i odpůrci zemřelé, oceňují neústupnost Železné lady i pevnou vizi. Dcerám amerického prezidenta Baracka Obamy Thatcherová ukázala, že "neexistuje skleněný strop, který by nebylo možné rozbít". Šéf Bílého domu to uvedl v kondolenci.

Baronka Thatcherová čeká ve Sněmovně lordů na královnu Alžbětu a připravuje si řeč. Snímek z roku 2002. foto: Reuters

. "Pomohla obnovit jistotu a hrdost, která byla tím nejlepším znakem Británie. Svět ztratil jednoho z velkých zastánců svobody a Amerika ztratila skutečného přítele," připomněl Obama blízký vztah Thatcherové k bývalému prezidentu USA Ronaldu Reaganovi.

Historickou velikost odkazu bývalé ministerské předsedkyně zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský premiér François Hollande i předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Bez ohledu na vlastní politické zaměření každý z politiků u Thatcherové cosi ocenil - izraelský premiér přízeň k židovskému národu, Merkelová odvahu ke změně a socialista Hollande impuls k vybudování tunelu pod Lamanšským průlivem.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pečlivě formulovanou kondolenci odeslali pozůstalým po zemřelé špičky Evropské komise. Žena, která v 80. letech inspirovala konzervativce po celém světě nekompromisním omezením státního centralismu, volala stejně hlasitě i po omezení pravomocí Bruselu. Šéf Evropské komise José Barroso dnes označil Thatcherovou za "obezřetného, ale přesto angažovaného hráče v Evropské unii" a slíbil, že EU bude mít na paměti i její výhrady "k našemu společnému projektu".

Thatcherová na sjezdu britských konzervativců v říjnu 1988.

Přečtěte si anketu serveru Lidovky.cz:

Se zvláštním pohnutím dnešní smrt Thatcherové komentovala východoevropská politická scéna. Někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova Thatcherová v polovině 80. let fakticky uvedla do velké evropské politiky slavným prohlášením, že s ním "je možné dělat byznys". Gorbačov o zemřelé prohlásil, že "byla velkou političkou a skvělým člověkem". "Bude dál žít v našich vzpomínkách a v dějinách," uvedl.

Přispěla k pádu komunismu
I podle bývalého vůdce polského odborového hnutí Solidarita a exprezidenta Lecha Walesu byla Thatcherová velkou osobností, která toho pro svět mnoho učinila. "Přispěla k pádu komunismu v Polsku a ve východní Evropě spolu s Ronaldem Reaganem, papežem Janem Pavlem II. a odborovým svazem Solidarita," napsal Walesa v soustrastném telegramu.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat