Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama upozadí jaderné zbraně, ale ponechá si právo prvního úderu

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA „Spojené státy učiní první kroky směrem ke světu bez jaderných zbraní,“ prohlašoval americký prezident Barack Obama loni v dubnu na pražském Hradčanském náměstí. Od té doby zůstávalo jaderné téma v rovině expertních debat a dohadů. Nyní, téměř po roce, chce Obama první kroky - či spíše krůčky - učinit. Stát se tak má prostřednictvím nové jaderné strategie, o jejíchž obrysech se včera rozepsal deník The New York Times.

Obama sice nejde tak daleko, aby uspokojil pacifisty v řadách americké levice, řada návrhů přesto znamená odklon od dosavadní politiky. Jednou z hlavních změn má být zastavení vývoje nových jaderných zbraní včetně malých náloží pro bombardování podzemních prostor (tzv. bunkerbusters), o nichž se začalo uvažovat za éry jeho předchůdce George W. Bushe. Jako jejich možné použití se zmiňovalo například zlikvidování ukrytých nukleárních středisek v Íránu či Severní Koreji.

Pro tyto krajní účely hodlá Obama prosazovat "nejadernou variantu" neboli útoky raketami s konvenční hlavicí. To by se týkalo například i úderů proti velení teroristické sítě Al Kajda. Tento projekt, přezdívaný Prompt Global Strike (Okamžitý globální úder), se ostatně objevil i v nedávno zveřejněné čtyřleté obranné strategii. Podle něj by Američané byli schopni udeřit kdekoliv na světě během pouhé hodiny. Zároveň se chtějí více spoléhat na protiraketovou obranu, například v oblasti Perského zálivu.

To ovšem není zdaleka vše. Jak dále uvedl The New York Times, nová jaderná strategie počítá s podstatným zeštíhlením amerického nukleárního arzenálu. "V dokumentu bude jasně řečeno, že půjde o dramatické omezení - o několik tisíc," citoval list nejmenovaného vysokého představitele administrativy, který získal od Bílého domu povolení o strategii s novináři mluvit.

Stažení hlavic z Evropy?
Obama už dopředu počítá s námitkami, že tím zmenší americkou vojenskou sílu, a tudíž i bezpečnost USA. Zeštíhlení arzenálu by tedy mělo být vyváženo investicemi do jeho účinnosti. Ostatně i viceprezident Joseph Biden nedávno mluvil o zničení "nadbytečných" hlavic.

Pak tu jsou ovšem i návrhy, které jsou sice zatím stále ve stadiu debat, ale jejich důsledky by z geopolitického hlediska mohly být obrovské - a podle Obamových kritiků mimořádně tragické. Jde především o případné stažení jaderných hlavic ze západní Evropy, kde již od studené války fungovaly nejen jako bezpečnostní záruka, ale především jako politické gesto podpory.

V současnosti jsou americké hlavice zřejmě rozmístěny v Německu, Itálii, Belgii, Nizozemsku a Turecku. Uněkterých pilířů ale hodlá Obamova administrativa téměř jistě setrvat. Jednak je to možnost prvního jaderného úderu a opuštěna zřejmě nebude ani varianta "nukleární odpovědi" na útok vedený biologickými či chemickými zbraněmi - a to i proti nepříteli, který sám atomovým arzenálem nedisponuje.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...