Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obama v Londýně: Západ má stále navrch

Svět

  19:43
LONDÝN - Vzestup Číny, Indie a Brazílie v 21. století neznamená, že by nastalo oslabení vlivu Spojených států a Evropy, řekl to americký prezident Barack Obama v projevu před britským parlamentem. Ve vzletně laděném projevu také přirovnal prodemokratická hnutí v arabských zemích k demokratickým změnám ve střední Evropě a zdůraznil, že naplnění revolučních ideálů trvá roky.

Projev Baracka Obamy před britským parlamentem foto: Reuters

Americký prezident prohlásil, že nové století přineslo nové hrozby, jako jsou šíření jaderných zbraní nebo globální klimatické změny. Podle něj je třeba začít novou éru spolupráce, která se těmto hrozbám dokáže postavit.

Obamova britská návštěva

Zdůraznil přitom význam spojenectví USA a Evropy a odmítl tvrzení, že pominula doba amerického a evropského vlivu ve světě. "Tento argument je chybný. Doba pro naši vůdčí úlohu je nyní... naše spojenectví je nezbytné k tomu, aby toto století bylo pokojnější, spravedlivější a aby přineslo větší prosperitu," řekl.

Arabská revolta
Podle něj "touha po svobodě a lidské důstojnosti" není jen záležitostí Ameriky nebo západní civilizace, ale sdílí ji všichni lidé na světě. Připomněl takzvané arabské jaro, kdy v zemích severní Afriky a Blízkého východu vypukly revoluce usilující o větší svobodu.

Barack Obama s Davidem Cameronem

"V jedné zemi za druhou lidé povstávají, aby se osvobodili ze sevření železné pěsti. A i když tato hnutí za změnu trvají teprve šest měsíců, už jsme je viděli v minulosti - od střední Evropy po Ameriku, od Jihoafrické republiky po jihovýchodní Asii," řekl Obama.

Zdůraznil však, že potrvá ještě několik let, než se ideály revolucí podaří naplnit. "Dějiny nás učí, že demokracie není snadná. Bude trvat léta, než se tyto revoluce naplní a po cestě je čekají těžké dny. Moc se jen zřídka vzdává bez boje, zvlášť v místech, kde jsou lidé kmenově a nábožensky rozdělení," uvedl.

"Víme také, že populismus může nabýt nebezpečných podob, včetně extremismu, který užívá demokracie k upírání práv menšin, k nacionalismu, který ve 20. století zanechal na tomto kontinentě tolik jizev," dodal.

Kaddáfí musí jít
Obama i britský premiér David Cameron již přez den v Londýně zopakovali požadavek, aby libyjský vůdce Muammar Kaddáfí odstoupil z čela země, a zdůraznili, že nepoleví ve vojenském tlaku na jeho režim. Na čtvrtečním summitu skupiny G8 ve Francii představí program na podporu demokratických reforem v arabských zemích. Shodli se také, že Palestinci by neměli v OSN zatím usilovat o jednostranné vyhlášení svého státu.

Více o událostech v Libyi

"Není možné představit si budoucnost Libye s Kaddáfím u moci. Musí odejít," řekl britský premiér na společné tiskové konferenci. Také Obama prohlásil, že Kaddáfí musí odstoupit a "přenechat Libyi libyjskému lidu".

Barack Obama s Davidem Cameronem

Oba politici vyloučili nasazení pozemních jednotek, protože by to omezilo letecké operace proti Kaddáfímu. Připomněli také odpovědnost libyjské opozice, která rovněž "musí udělat svou práci". Podle Camerona není možné úsilí libyjské opozice podceňovat. Velký význam má prý například přerušení ropných dodávek Kaddáfího režimu.

Cameron nevyloučil, že by Británie mohla nasadit v Libyi bitevní vrtulníky. Obama zase hájil americké rozhodnutí ustoupit po úvodních fázích leteckých útoků v Libyi do pozadí. V březnu převzala operace v Libyi Severoatlantická aliance. Hlavní úlohu hrají Británie a Francie, což vedlo v Evropě k občasné kritice Američanů.

'Syn keňského kuchaře britské armády'
Obama ve večerním projevu oceňoval i společné hodnoty Británie i USA. Obě země jsou podle něj postavené na hodnotách a ne na národnosti, přijímají různorodost a jsou otevřené cizincům. Jen proto může před vámi stát syn keňského kuchaře britské armády jako prezident Spojených států, řekl Obama za všeobecného aplausu.

Barack Obama s Davidem Cameronem před číslem 10

Jeho projev nesledovali jen poslanci a členové Sněmovny lordů, ale také řada dalších osobností. V první řadě se tak sešli nynější i bývalí britští premiéři - David Cameron, John Major, Tony Blair a Gordon Brown.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...