Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama slíbil nová pracovní místa a vyšší minimální mzdu

Svět

  7:39
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama se ve svém poselství o stavu unie zaměřil především na domácí ekonomiku. Oznámil, že chce nastartovat ekonomický růst Spojených států sérií opatření, která nezvýší zadlužení země. Obama hodlá rovněž pokračovat ve snaze o kontrolu prodeje zbraní či podporu ekologicky šetrných zdrojů energie.

Barack Obama foto: Reuters

Členové obou komor Kongresu a pozvaní hosté vyslechli Obamův téměř hodinu trvající projev, který začal ve 3:20 SEČ. V úvodu se prezident zaměřil na domácí ekonomiku, jež stále strádá. I když se její stav od krize před pěti lety výrazně zlepšil, nezaměstnanost je stále vysoká na 7,9 procenta a v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil hospodářský růst.

Nová pracovní místa

K jeho nastartování podle Obamova plánu povedou investice do širokého spektra oblastí, které však nezvýší americké zadlužení "ani o desetník". Investice do infrastruktury či obnovitelných zdrojů energie přispějí podle něj k vytváření nových pracovních míst.

Prezident v následujícím období hodlá učinit motor slíbeného růstu z příslušníků střední třídy. "Rostoucí ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, musí být hvězdou Polárkou, která řídí naše úsilí," pronesl Obama, načež jej přerušil potlesk zejména demokratických zákonodárců. Americký prezident vzápětí zveřejnil plán na zvýšení minimální mzdy. Od roku 2015 by měla podle jeho plánu činit 9 dolarů na hodinu (asi 170 korun) namísto nynějších 7,25 dolaru.

Pro přístup k novým pracovním místům bude podle něj možná více než dříve potřeba zajistit vyšší vzdělání pro co největší část americké populace. Obama proto navrhl Kongresu změnit zákon o vzdělání, aby umožnil větší státní podporu škol a širší dosažitelnost vyššího vzdělání.

Ze všeho nejdříve budou podle něj pracovní místa k dispozici na opravách americké infrastruktury. Obama vyhlásil nový pracovní program "Fix It First" (volně přeloženo "nejprve to oprav"), v jehož rámci budou lidé dostávat místa například při opravách silnic. Podle Obamy potřebuje akutní opravy zhruba 70 000 mostů v USA. Tradice zpráv o stavu unie se v USA dodržuje již od dob prvního prezidenta George Washingtona. Zatímco minulý rok Obama poselstvím fakticky zahájil kampaň před prezidentskými volbami, letos jím vstupuje do svého druhého období v prezidentském úřadě.

Zahraniční politika

Další podstatnou část projevu věnoval Obama zahraniční politice. V reakci na severokorejský jaderný test oznámil, že USA posílí svou raketovou obranu a stanou v čele snahy o odpověď na severokorejskou jadernou hrozbu.

O posílení raketové obrany USA čtěte zde:

Kybernetické útoky

Obama se v projevu dotkl také bezpečnosti kybernetické. Oznámil, že vydal nařízení zaměřené na zlepšení obrany před kyberútoky. Důležité americké podniky podle nařízení mají sdílet informace o hackerských akcích ohrožujících jejich bezpečnost. Tajné služby zase dostaly za úkol analyzovat rizika hrozící těmto firmám například z oblasti infrastruktury či bankovnictví, a více než dnes poskytovat informace o případných kyberútocích, které těmto společnostem hrozí.

Nutná kontrola zbraní

Mezi hosty první dámy Michelle Obamové, kteří projev sledovali na místě, byli mimo jiné rodiče patnáctileté dívky, jež se účastnila hudebního vystoupení při lednové Obamově inauguraci. Na konci ledna ji v Chicagu kdosi zastřelil. Nejen pro uši těchto dvou hostů mluvil prezident o nutnosti kontroly prodeje zbraní. Naléhal na kongresmany, aby hlasovali o jeho návrzích na omezení prodeje poloautomatických zbraní a regulaci kapacity zásobníků.

Obama a zbraně:

Obama otevřel i další své téma - ekologicky odpovědnou politiku. Navrhl zřízení fondu k financování výzkumu nových technologií, které umožní zbavit americká auta závislosti na fosilních palivech. Amerika má podle Obamy nový cíl v úsporách energie: do 20 let by měla snížit na polovinu energii, již domácnosti a podniky používají zbytečně.

Vyjádření opozice

V souladu s tradicí se nedlouho po projevu k Obamovým slovům vyjádřil zástupce republikánské opozice. Senátor a možný budoucí prezidentský kandidát Marco Rubio Obamovi vzkázal, že by měl skončit se svou posedlostí zvyšováním daní, kterým financuje své sociální plány. Růst daní podle něj neškodí jen bohatým Američanům, kteří tradičně volí republikány, ale celé společnosti. "Neoponuji vašim plánům, protože bych hájil bohaté. Oponuji vašim plánům, protože hájím své sousedy," prohlásil Rubio. Tradice zpráv o stavu unie se v USA dodržuje již od dob prvního prezidenta George Washingtona. Zatímco minulý rok Obama poselstvím fakticky zahájil kampaň před prezidentskými volbami, letos jím vstupuje do svého druhého období v prezidentském úřadě.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!