Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

12:49
V pondělí po druhé prosincové středě, což je letos 15. prosince, se v jednotlivých amerických státech sejdou volitelé, aby vybrali budoucího prezidenta a viceprezidenta. Podle zákona nejsou povinni hlasovat pro kandidáta, který v jejich státu zvítězil, nicméně tohoto práva využívají výjimečně.
12:43
Kromě nové hlavy státu dnes Američané volí také všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů. Konají se rovněž státní a obecní volby a přes 150 místních referend.
12:32
Velký zájem byl letos již o předčasnou a korespondenční možnost volit nového prezidenta. Podle šetření Gallupova institutu takto odhlasovalo 28 procent voličů. Zogbyho institut odhaduje, že 56 procent z nich dalo svůj hlas Obamovi a 39 procent McCainovi.
12:02
Ve většině států na východním pobřeží hlasování začíná mezi 12:00 a 13:00 SEČ. Volební místnosti v dalších částech USA se budou postupně otevírat podle časových pásem, jako poslední začnou hlasovat v 18:00 SEČ obyvatelé Havaje.
11:22
Britská zpravodajská stanice BBC upozornila, že i když má Obama podle průzkumů navrch, na konečném výsledku se odrazí několik faktorů. Jedním z nich je, jakou roli bude při rozhodování Američanů hrát barva jeho pleti. Otázkou je také, zda nově zaregistrovaní voliči svůj hlas skutečně nakonec odevzdají a jak bude fungovat "efekt Palinové" - republikánské kandidátky na viceprezidentku: zda voliče přitáhla, nebo naopak odradila.
11:03
Národní sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva u soudu požadovalo, aby úřady ve státě Virginia zajistily více volebních přístrojů v okrscích s vysokým podílem černošských voličů, kde se dnes očekává nebývale vysoká účast. Soudce to odmítl, stejně tak nesouhlasil s prodlouženou otvírací dobou volebních místností. Nicméně lidé, kteří budou stát ve frontě před 19:00 místního času, kdy volby končí, dostat možnost svůj hlas odevzdat.
10:20
Dnešních voleb by se podle analytiků mohlo zúčastnit nejvíce voličů od 60. let minulého století. Štáby obou hlavních kandidátů odhadují, že hlas odevzdá kolem 130 milionů lidí. Aktivisté se obávají, že na některých místech nebude dostatek volebních přístrojů, a někteří lidé proto odvolit nestihnou, nebo je odradí dlouhé fronty.
09:40
Obama na posledním pondělním předvolebním shromáždění ve Virginii na závěr 21měsíční kampaně svým stoupencům řekl, že pro ně má jediné slovo: "Zítra". Ačkoli oba kandidáty v některých oblastech rozdělují propastně odlišné názory, v jednom se shodují. Oba mluví o konci éry současného republikánského prezidenta George Bushe.
09:25
McCain svůj předvolební boj ukončil právě v Arizoně, kterou už přes dvacet let zastupuje v Senátu. Svoje příznivce naposledy vyzval, aby bojovali za vítězství. "Je skvělé být doma. Zítra vyhrajeme," ujistil své příznivce. Ještě předtím stihl v pondělí absolvovat dvaadvacetihodinový maraton, při němž procestoval sedm států. "Má spoustu energie, nedokážu si představit, že bych něco takového dokázala já," citovala agentura Reuters jednu z účastnic McCainova shromáždění, která je o více než třicet let mladší než 72letý senátor.
09:21
  • Harlem v předvečer prezidentských voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

    Harlem v předvečer prezidentských voleb. / Autor: Ondřej Němec, Lidové noviny

09:17
Oba hlavní uchazeči o křeslo amerického prezidenta po ukončení nejdelší a nejdražší předvolební kampaně v historii USA hodlají na výsledek dnešního hlasování vyčkat ve svých domovských státech - republikán John McCain v Arizoně a demokrat Barack Obama v Illinois. Prezidentské volby, při kterých se čeká rekordní účast voličů, skončí ve středu ráno SEČ.
08:44
První volební místnosti se uzavřou v Indianě a v Kentucky o dnešní půlnoci SEČ. Nejpozději hlasování skončí na Aleutských ostrovech na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ.
08:42
Naplno dnešní americké volby propuknou kolem poledne a odpoledne SEČ: na východním pobřeží USA se volební místnosti otevřou mezi 11:00 a 13:00 SEČ, podle časových pásem se bude zbytek Spojených států přidávat mezi 14:00 a 16:00 SEČ a jako poslední se k hlasování připojí v 17:00 SEČ Aljaška a o hodinu později Havaj.
08:33
Pro výsledek hlasování budou rozhodující volby v několika klíčových státech, které se zatím nepřiklonily na stranu ani jednoho z kandidátů. Podle Zogbyho institutu Obama vede výraznějším náskokem v Pensylvánii, ve Virginii a v Nevadě. Na Floridě a v Ohiu, které mají pro celostátní výsledky největší váhu, se jeho vedení pohybuje na úrovni statistické chyby. McCain si udržuje mírný náskok v Indianě, v Severní Karolíně je jeho vedení statisticky nevýznamné. V Missouri jsou šance obou kandidátů vyrovnané.
08:33
V rámci celých Spojených států podle průzkumu Obamu podporuje 54 procent dotázaných, pro McCaina je 43 procent. Náskok demokratického kandidáta se proti pondělnímu šetření zvýšil o čtyři procentní body a je největší za poslední týden.
08:15
Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Barack Obama podle posledního průzkumu preferencí vede nad svým republikánským soupeřem Johnem McCainem v pěti z osmi států, které jsou klíčové pro výsledek dnešních prezidentských voleb. V celostátním měřítku má Obama náskok 11 procentních bodů. Vyplývá to ze závěrečného šetření Zogbyho institutu pro agenturu Reuters a zpravodajskou stanici C-SPAN.
07:32
Tradice brzkého hlasování v Dixville Notch se datuje do roku 1948 a letos byla účast oprávněných voličů stoprocentní, upozornil hrdě zdejší zastupitel Rick Erwin.
07:31
Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama už si zapsal první vítězství v dnešních volbách. V obci Dixville Notch ve státě New Hampshire se tradičně volební místnost otevřela o půlnoci místního času (6:00 SEČ) a Obama zde obdržel 15 hlasů, zatímco jeho republikánský protivník John McCain pouze šest.
03:29
Republikánská kandidátka na americkou viceprezidentku Sarah Palinová se podle zaměstnaneckého úřadu státu Aljaška nedopustila zneužití moci ve své funkci guvernérky. O zprávě úřadu dnes informuje agentura AP. Oficiální vyšetřování Palinové v případu nazvaném Troopergate začalo na úrovni jejího státu před jejím zářijovým jmenováním za kandidátku. Cílem vyšetřování bylo zjistit, zda Palinová správně či nesprávně propustila v červenci šéfa veřejné bezpečnosti Aljašky. Svůj krok tehdy zdůvodnila tím, že odmítl propustit pro údajné pracovní pochybení policistu. Ten se v té době složitě rozváděl se sestrou Palinové a tlak guvernérky označil za zaujatost.
23:39

Barack Obama oznámil, že zemřela babička. Šestaomsedátiletá Madelyn Dunhamová zemřela na rakovinu. Dunhamová se podílela na výchově Baracka Obamy od jeho deseti let, když jeho matka pracovala v Indonésii. Obama podnikl za nemocnou babičkou před deseti dny cestu na Havaj a přerušil kvůli tomu na den a půl předvolební kampaň, což někteří analytici označili za riskantní.

  • Barack Obama právě oznámil, že mu zemřela babička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

    Barack Obama právě oznámil, že mu zemřela babička / Autor: ČTK