• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Události

Sledujte dění kolem voleb prezidenta USA minutu po minutě
09:28
Částečné výsledky amerických voleb
09:16
Čína vyslovila naději, že se zvolením Obamy se spolupráce mezi ní a USA dostane na novou úroveň. Nové naděje spojují s Obamou i představitelé v konfliktních oblastech světa - na Blízkém východě, v Iráku a v Afghánistánu - a také představitelé kubánské opozice. Obamovi pogratuloval též šéf Evropské komise José Manuel Barroso: "Nyní nastává čas, aby se USA a Evropa více semkly," uvedl v gratulaci. Britský ministerský předseda Gordon Blair v blahopřání ocenil Obamovy "pokrokové hodnoty a vizi pro budoucnost" a uvedl, že vztahy mezi USA a Velkou Británií mají "zásadní význam pro naši bezpečnost a prosperitu". Kacléřka Angela Merkelová uvedla, že svět stojí před významnými výzvami, a vyslovila přesvědčení, že "Evropa a Spojené státy budou úzce a v duchu vzájemné důvěry spolupracovat, aby čelily novým nebezpečím a rizikům, a chopí se příležitostí představovaných naším globáním světem".

Nepřehlédněte

.
Obama x McCain
289:142
08:46
  • Muži se radují nad vítězstvím Obamy. / Autor: AFP

08:45
Vítězstvím v amerických prezidentských volbách zdědil demokratický senátor Barack Obama slábnoucí a zadluženou ekonomiku, která se potýká s nejvážnějšími problémy za posledních 70 let. Vypořádat se s dopady finanční krize, která má kořeny právě v USA, tak bude pro nového prezidenta jedním z prvních důležitých úkolů.
07:39
Sean "Diddy" Combs, Ricky Skaggs, Brandy a spousta dalších. Americké celebrity letos nadšeně volili a ti, kteří dali svůj hlas Baracku Obamovi, neštří dramatických výstupů. "Cítil jsem se, jako by to byl právě můj hlas, který ho dostane do úřadu, prostě jsem si připadal jako Martin Luther King, cítil jsem celé hnutí za boj o lidská práva, vnímal jsem všechnu tu energii a vnímal jsem své děti. To všechno se prolnulo v jednom okamžiku. Byla to radost," prohlásil Diddy.
06:59
"Přijměte co nejsrdečnější gratulace ode mne i od všech Francouzů. Americký lid si tím, že si vás vybral, vybral změnu a směřování k optimismu," napsal v dnes zveřejněném dopise Obamovi Nicolase Sarkozy. Francouzský prezident zároveň Obamu ujistil, že Francie i on sám budou Obamovu administrativu podporovat. Obamovi pogratuloval též šéf EK Barroso: "Nyní nastává čas, aby se USA a Evropa úžeji semkly," uvedl v gratulaci.
06:58

K vítězství Obamovi nesporně pomohla současná finanční krize, při jejímž zvládání Američané uvěřili více právě jeho slibům, než návrhům republikánského kandidáta Johna McCaina. Finanční krize ale také může způsobit, že na Obamovy sliby, především dostupné zdravotní pojištění pro všechny Američany, nakonec ve státní pokladně nebude dost peněz.

  • Vítěz amerických voleb Barack Obama. / Autor: AFP

06:58
Zúžit Obamovo vítězství jen na otázku rasy by nebylo správné. V nejdelší, 21 měsíců trvající volební kampani, která vyšla na rekordní částku kolem miliardy dolarů, prokázal, že je charismatickým řečníkem schopným oslovit nejširší masy. Na jeho stranu se ovšem postavili téměř všichni černošští voliči, což lze chápat jako demonstraci snahy o dosažení dalšího milníku v emancipačním procesu třináctiprocentní černošské menšiny.
06:41

Zvolením prvního černého Američana do nejvyššího úřadu v zemi obrátily Spojené státy list v dlouhé a sporné kapitole svých dějin. Teprve před půl stoletím začal v tehdy rasově segregované zemi proces černošské emancipace a boj proti rasové diskriminaci a za rovná práva s bělochy. Více než 140 let po zrušení černého otroctví vstoupí demokrat Barack Obama, sedmačtyřicetiletý syn Afričana a bělošky, do Bílého domu jako 44. prezident Spojených států.

  • Barack Obama líbá svoji ženu Michalle Obama. / Autor: ČTK

06:40
Volby podle Obamy dokázaly, že Amerika je skutečně sjednocená, a to i přes sociální a etnické rozdíly. Je to důkaz demokracie, prohlásil Obama. "Ve Spojených státech je všechno možné," uvedl illinoiský senátor před zaplněným chicagským Grant Parkem. Jeho projev provázelo nadšené jásání lidí, kteří Obamovi naslouchali s velkým zaujetím.
06:39
Vítěz amerických prezidentských voleb Barack Obama na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu ve státě Illinois prohlásil, že s nynějšími volbami přišla do Spojených států změna. Před desítkami tisíc svých jásajících přívrženců zároveň oznámil, že mu již telefonoval jeho hlavní soupeř, republikán John McCain, který uznal svou porážku.
06:17
Vítěz amerických prezidentských voleb Barack Obama na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu prohlásil, že s nynějšími volbami přišla do Spojených států změna. Před desítkami tisíc svých jásajících přívrženců zároveň oznámil, že mu již telefonoval jeho hlavní soupeř, republikán John McCain, který uznal svou porážku.
06:12
Podle amerických televizních stanic Obamu volilo mnoho žen, černochů a hispánců, McCain měl naopak větší podporu bělošských voličů a hlasovalo pro něj množství seniorů nad 65 let.
06:03
V divokou radost a skandování: "Jdeme do Bílého domu," propukli keňští příbuzní Baracka Obamy poté, co demokratický kandidát tmavé pleti podle předběžných odhadů zvítězil v amerických prezidentských volbách.
05:57
Obama podle agentury AP požádal McCaina o spolupráci při budování země.
05:52
Obama vyhrál i v lidnaté Floridě, která v minulých volbách podpořila George W. Bushe.
05:40
"Nevím, co jsme mohli udělat více, abychom vyhráli tyto volby," uvedl pravděpodobně poražený prezidentský kandidát. "Přenechám jiným, aby to posoudili," dodal a poděkoval i své kandidátce na viceprezidentku Sarah Palinové.
05:38
Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně," prohlásil McCain před svými přívrženci a poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme." "Přál bych si, aby výsledek byl jiný," ujistil McCain svoje příznivce shromáždění ve Phoenixu, hlavním městě Arizony, kterou více než 20 let zastupuje v Senátu.
05:22
McCain řekl, že pogratuloval Obamovi k vítězství.