2. června 2015 22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama ztratil trpělivost s Netanjahuem: Ohrožuje důvěryhodnost Izraele

Vztahy mezi Barackem Obamou (vlevo) a Benjaminem Netanjahuem (vpravo) mají k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztahy mezi Barackem Obamou (vlevo) a Benjaminem Netanjahuem (vpravo) mají k... | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský premiér Benjamin Netanjahu klade příliš mnoho podmínek pro diplomatická jednání o palestinské státnosti a ohrožuje tak důvěryhodnost Izraele. V rozhovoru, který v úterý v plném znění odvysílala izraelská televize, to řekl americký prezident Barack Obama.

Podle prezidenta Netanjahu vznáší „tolik námitek a podmínek, že jejich splnění není v dohledné budoucnosti reálné“. „Je zde nebezpečí, že Izrael ztratí důvěryhodnost,“ řekl prezident.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory jsou nyní přerušeny. Netanjahu v minulém kole vznesl požadavek, aby Palestinci uznali Izrael jako stát Židů, což palestinská strana odmítla. Těsně před březnovými volbami ujistil, že stane-li se znovu premiérem, Palestina nevznikne. Po volbách se za tento výrok omluvil. Koncem května pak prohlásil, že by chtěl rozhovory obnovit a vyjednat hranice bloků židovských osad na západním břehu Jordánu, protože tyto osady podle něj stejně zůstanou součástí Izraele.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě a jednání o hranicích osad považují za legalizaci sídlišť, jež považují oni i svět za nelegální.

Americký ministr zahraničí John Kerry se v roce 2013 postaral o obnovu mírových rozhovorů, které ale loni v dubnu skončily neúspěchem. Izrael z rozhovorů vystoupil kvůli tomu, že se Palestinci dohodli sestavit společnou vládu s radikálním Hamásem, v jehož programu je boj proti Izraeli. Izraelci odmítli vyjednávat s vládou, jejíž součástí jsou teroristé. Tato palestinská vláda má ale do svého vzniku potíže a nepanuje v ní shoda.

ČTK