Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obamova řeč a zpívání v dešti. Svět se loučil s Nelsonem Mandelou

Vladimír Putin

  10:47aktualizováno  20:27
SOWETO - Národní hymnou a společnou modlitbou představitelů židovské, muslimské a křesťanské církve začala v úterý v Johannesburgu pieta za zemřelého bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandelu. Tisíce návštěvníků neodradil ani déšť. Ceremonie se účastnily desítky státníků z celého světa.

Bojovník za lidská práva a bývalý prezident JAR Nelson Mandela zemřel v 95 letech. foto: ČTK

"Ceremonie je v plném proudu, ale stadion pro devadesát tisíc lidí je plný jen asi ze dvou třetin, maximálně ze tří čtvrtin," hlásí Iveta Polochová, reportérka Lidových novin z johannesburského Soweta. Organizátoři se přitom báli, že se davy na stadion ani nevejdou. Jihoafričané se loučili s Nelsonem Mandelou, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 95 let.

NELSON MANDELA (1918-2013)

"Je pravděpodobné, že svou roli sehrálo počasí, od rána hustě prší. Nicméně první návštěvníci tu čekali už v šest hodin ráno, kdy se stadion otevřel," dodala Polochová. Jednou z čekajících byla například Masukua Thokonasukuová.

"Dnešní den ve mě vyvolává vzpomínky z dob apartheidu a to, čím vším jsme museli projít. Nemohli jsem chodit všude, bydleli v chatrčích, naopak bílí žili v krásných domem. Mandela jim odpustil a já také. A to je strašně příjemný pocit," řekla Thokonasukuová, již neodradil nekonečný déšť, který smáčí jihoafrické velkoměsto.

Podle jihoafrické tradice navíc déšť usnadní zesnulému cestu k bohům, připomněl za obrovského potlesku zástupce Afrického národního kongresu (ANC) Cyril Ramaphosa, jenž se jako první ujal slova krátce před polednem místního času (před jedenáctou našeho času).

"Loučíme-li se zemřelým za deště, je-li pohřbíván, když nad Jihoarfickou republikou prší, podle tradice ho bozi snáze přivítají v nebi," řekl Ramaphosa davu lidí. Na stadion v Sowetu, chudém johannesburském předměstí, se vejde na 95 tisíc lidí. Jihoafričané se začali scházet už v noci. Stadion opanovala v úterní dopoledne atmosféra rockového koncertu.

Diktátoři i demokraté. Na ceremoniál dorazili Castro i Bono:

"Mandela, Mandela, Mandela," vykřikuje v rytmu afrických bubnů mohutný sbor z ochozů jednoho z největších jihoafrických stadionů. Právě tady měla veřejnost poslední možnost spatřit Mandelu, když se v roce 2010 zúčastnil finále mistrovství světa ve fotbale. "Znějí protestsongy z doby apartheidu, lidé zpívali i Mandelovu píseň Siyabonga Nkokheli Tata Madiba," popsala Iveta Polochová, podle které je na místě vcelku překvapivá "mírnost bezpečnostních opatření".

"Přístup na stadion je samozřejmě kontrolovaný, ohraničený. Kolem jsou mobilní zátarasy i policie. Ale například chybí rentgenové rámy a když jsem přicházela, nikdo nekontroloval ani tašky," uvedla.

Jihoafričané zpívají a tančí na stadionu Soccer city v Johannesburgu. Čekají na pietu za Mandelu.

Neplačte nad jeho smrtí, oslavujte jeho život

Po modlitbách se u mikrofonu vystřídali mluvčí rodiny Thanduxolo Mandela, bývalý Mandelův spoluvězeň Andrew Mlangeni, tři z Mandelových vnuků a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Mlangeni řekl, že Mandela byl schopen "vzbudit naději tam, kde žádná nebyla". Krátce po jeho čtvrtečním skonu vyzval Jihoafričany, aby Mandelu neoplakávali, ale raději oslavili jeho smysluplný život.

Thanduxolo Mandela řekl, že se Mandela jistě usmívá při pohledu na dav, který se na jeho počest na stadionu v Sowetu sešel. "Tento projev všeobecné jednoty odráží přesně to, zač Madiba (Mandelovo kmenové jméno) bojoval," řekl. Soustrast vyjadřovaná z celého světa prý pomáhá rodině překonávat smutek.

Pan Ki-mun hovořil o "smutku z ohromné ztráty a o oslavě významného života". "Jižní Afrika ztratila hrdinu a otce... Byl jedním z největších učitelů, učil vlastním příkladem. Obětoval velmi mnoho a za svobodu a demokracii byl ochoten vzdát se všeho, co měl," prohlásil generální tajemník OSN, který promluvil jako první ze zahraničních hostů.

Na tribuně usedli mimo jiné Mandelův nástupce ve funkci Thabo Mbeki, jehož přítomní nadšeně vítali. Na současného prezidenta Jacoba Zumu naopak pískali, údajně kvůli korupčním skandálům, do nichž je zapleten.

Lidé uctívají památku Nelsona Mandely po celém světě. Na snímku květiny před sochou bývalého jihoafrického prezidenta blízko londýnského Parlamentu.

Českou republiku na ceremoniálu zastupuje ministr zahraničí Jan Kohout. Pieta za Mandelu se promítla i do soudního případu Čecha Radovana Krejčíře, souzeného v JAR. Je podezřelý z pokusu o vraždu a z únosu bratra drogového kurýra. Dnes se mělo jednat o jeho případném propuštění na kauci, avšak kvůli účasti soudních úředníků na tryzně bylo jednání přeloženo na středu.

Mandela zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let. Po pátečním ceremoniálu bude tělo od středy do pátku vystaveno v Pretorii, v neděli pak bude uloženo při státním pohřbu do hrobu ve vesnici Qunu na jihovýchodě země, kde Mandela vyrůstal.

Vítej, synu africké země, vítali v JAR Obamu

S prvním černošským jihoafrickým prezidentem se do jedné z největších zemí subsaharské Afriky přijela rozloučit celá řada politiků a významných světových osobností. Dorazil i americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. 

Putin přirovnal Mandelu k Solženicynovi

Ruský prezident Vladimir Putin označil Mandelu za "jednu z nejvýznamnějších osobností 20. a 21. století" a jeho význam srovnal s Matáhmou Gándhím a Alexandrem Sonženicynem. Putin také vyzdvihl pomoc Sovětského svazu v boji proti režimu apartheidu v JAR, za jehož pád se Mandela zasloužil. "Chci připomenout všem ruským občanům i občanům JAR, že zejména naše země - Sovětský svaz - podporovala nejaktivněji africké státy a země v jižní Africe v jejich boji proti rasové segregaci a v boji za spravedlnost a demokracii," řekl Putin.

Ruská agentura Ria Novosti k tomu připomněla, že Sovětský svaz "se svými poradci a vojenskými specialisty se zúčastnil spolu se spojenci, hlavně Kubou a Etiopií", boje Afričanů proti jejich koloniální nadvládě. Dodala také, že v Sovětském svazu byly proškoleny mnohé klíčové osobnosti tohoto boje včetně lidí z vedení Mandelova Afrického národního kongresu (ANC).

Na úterním pietním obřadu zastupuje Rusko předsedkyně horní sněmovny ruského parlamentu Valentina Matvijenková.

"Vítej, synu africké země," vyzvali organizátoři Obamu po hodině a půl oficiálního programu k projevu. Cestou k mikrofonu se americký prezident pozdravil s většinou státníků, včetně kubánského prezidenta Raúla Castra, s nímž si potřásl rukou a prohodil pár slov. Něco takového nebývá často k vidění.

"Nelson Mandela byl posledním velkým osvoboditelem 20. století a člověk, který vedl život jako nikdo jiný," začal první černošský prezident Spojených států o svém předchůdci na africkém kontinentu. "Jeho boj byl váš boj, jeho triumf byl vaším triumfem a vaše svoboda a demokracie jsou jeho odkazem," řekl Obama.

Kromě prvního amerického páru dorazil i jeho bývalý prezident George W. Bush s chotí Laurou či bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová s manželem, exprezidentem Billem Clintonem.

AP poukazuje na témata, které Obamu s Mandelou spojují. Oba se stali prvními černošskými prezidenty svých zemí o oba dostali Nobelovu cenu za mír. Když se Obama stal prezidentem, Mandela už se z veřejného života stáhl. V Obamově soukromé pracovně v Bílém domě stejně jako v Mandelově johannesburgském úřadu visí fotografie, která zachycuje oba muže při setkání v roce 2005, kdy byl Mandela ve Washingtonu. Při své letošní návštěvě JAR v červnu se Obama sešel pouze s Mandelovými příbuznými, protože bývalý prezident byl v té době už vážně nemocen a hospitalizován.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...