Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obamova zdravotnická reforma odolává. Republikáni v Senátu opět neuspěli

Republikánský senátor John McCain (vpravo) přijíždí na hlasování o zdravotnické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský senátor John McCain (vpravo) přijíždí na hlasování o zdravotnické... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký Senát odmítl republikánský návrh zákona, který by zrušil zdravotnickou reformu bývalého prezidenta Baracka Obamy. Při hlasování se proti zákonu postavili nejen všichni demokraté, ale také sedm republikánů.

Pro odvolání zákona se vyslovilo 45 senátorů, při předchozím hlasování o obdobném návrhu v noci na středu SELČ (v úterý místního času) to bylo jen 43 senátorů. Pro odvolání systému zvaného Obamacare je ale potřeba nejméně 60 senátorských hlasů, informovala agentura Reuters.

Ve stočlenném Senátu mají republikáni 52 křesel. Proti zrušení Obamovy zdravotnické reformy se postavilo 55 senátorů. Kromě 48 demokratů také sedm republikánů. Během hlasování v noci na středu proti zrušení Obamacare hlasovali všichni demokraté a devět republikánů.

Nyní odmítnutý návrh byl podle agentury Reuters prakticky totožný s tím, který Kongres přijal před dvěma lety, který ale později vetoval prezident Obama. Pokud by zákon prošel, byla by Obamacare zrušena s dvouletým odkladem, což by podle předkladatelů zákonodárcům poskytlo delší čas k vypracování náhrady.

Aktuální hlasování bylo podle Reuters druhým z několika, které se tento týden ve věci zrušení Obamacare očekávají.

V úterý Senát nejtěsnějším poměrem hlasů schválil zahájení formální debaty o zrušení Obamových změn, čímž otevřel možnost pro nahrazení současného systému pojištění. Prezident Donald Trump, který nahrazení reformy slíbil Američanům během loňských voleb, otevření debaty označil za „velký krok“.

Jak přesně nyní budou senátoři dále postupovat, není podle médií zcela jasné. Republikánští senátoři mimo jiné zvažují, že připraví jakousi odlehčenou verzi prvního odmítnutého návrhu, ze kterého v rámci hledání kompromisu vypustí kontroverzní části.

BBC v komentáři poznamenala, že šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell by dokonce mohl stranický návrh zcela rozbít na několik dílů, o kterých by postupně nechal hlasovat. Tak by mohl dosáhnout zrušení některých částí Obamacare, které republikáni nejvíce kritizují.

Pokud se republikánům v Senátu podaří cokoli schválit, čeká je další kolo jednání se Sněmovnou reprezentantů, která rovněž musí vyslovit souhlas. V případě následné dohody o kompromisu a jejím schválení ve Sněmovně reprezentantů se návrh vrátí zpět do Senátu ke konečnému posouzení.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...