21. března 2016 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obamovu návštěvu Havany komplikoval déšť. Přivítat jej mohli cizinci a policisté

Prezidentovu rodinu během návštěvy Havany zastihl silný déšť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentovu rodinu během návštěvy Havany zastihl silný déšť. | foto: ČTK

HAVANA Průtrž mračen v Havaně zkomplikovala americkému prezidentovi Baracku Obamovi hned po příletu již tak diplomaticky a logisticky obtížnou návštěvu Kuby. Neodradila ale Kubánce, kteří přišli Obamu při jeho historické cestě na ostrov přivítat, napsal deník Politico. Agentura AFP nicméně poznamenala, že Kubánci při uvítání prezidenta byli až třetí v řadě - za policií a turisty.

Brzy po příletu prezidentského speciálu Air Force One se mrholení změnilo v liják. To narušilo turistickou část Obamovy třídenní cesty, takže procházka starou Havanou musela být zkrácena. Obama deštník krátce odložil u havanské katedrály, kde se soukromě setkal s kardinálem Jaimem Ortegou, který sehrál důležitou roli při jednání Havany s Washingtonem o urovnání vzájemných vztahů.

Součástí oficiálního programu byla zastávka v hotelu, kde se prezident sešel se zaměstnanci americké ambasády. Kvůli dešti se ale následné venkovní uvítání u budovy diplomatické mise muselo zkrátit.

AFP si v centru kubánské metropole povšimla značného množství policistů, kteří i přes civilní oděv byli nepřehlédnutelní. Mnoho ulic bylo zcela uzavřeno a uzamčeny byly i velké budovy v oblasti, bezpečnostní agenti pak dění v ulicích sledovali ze střech.

Takřka všichni lidé, kteří se pohybovali v části staré Havany, kam Obama zamířil, byli policisté či cizinci, uvedla AFP. Mezi asi dvacítkou lidí, kteří se před deštěm schovali na autobusové zastávce na hranici uzavřené bezpečnostní zóny, byli podle francouzské agentury jen dva Kubánci.

Prezidentovu rodinu během návštěvy Havany zastihl silný déšť.
Americký prezident Obama s rodinou během návštěvy historického centra Havany

„Možná mě nechali projít, protože si mysleli, že když mám batoh, tak jsem turista,“ řekl na zastávce Ariel Hernández, zatímco druhý Kubánec se odmítl s novináři bavit. Hernández dodal, že úřady obyvatele nijak nepovzbuzovaly v tom, aby se snažili k bezpečnostní zóně přiblížit.

Když Obamova kolona přijela k bezpečnostní zóně, prezident s manželkou a dětmi v doprovodu poradců a ochranky rychle zmizeli za ochranným kordonem. Na náměstí u katedrály je poté uvítal dav lidí, jak ale byli vybráni, není podle AFP jasné, neboť vstup do uzavřené oblasti byl přísně kontrolován.

Hernández ale i tak prohlásil, že se již nyní na Kubě cítí svobodněji. „Tím nejdůležitějším, co tato návštěva znamená, je změna filozofie,“ řekl. „Je to o naději v budoucnosti, a to je velká změna.“ Obama je po 88 letech prvním prezidentem ve funkci, který na karibský ostrovní stát přicestoval. Všeobecně se má za to, že návštěva otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz