Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Obamovy plány vzbuzují pochyby

Svět

  10:58
NEW YORK - Spokojenost Američanů s novým prezidentem Barackem Obamou za měsíc od jeho nástupu do úřadu mírně poklesla, ale přesto zůstává vysoká. Obamovy ekonomické kroky veřejnost vesměs schvaluje, i když k jejich účinnosti se staví s jistou skepsí. Shodují se v tom agentury pro výzkum veřejného mínění v šetřeních, jejichž výsledky zveřejnily před dnešním Obamovým projevem o stavu unie.

Barack Obama foto: SAUL LOEBAFP

Mírný pokles obliby jde podle nich vesměs na vrub republikánů, zatímco Obamova podpora mezi příznivci Demokratické strany zůstává kolem 90 procent. Podle Gallupova ústavu hodnotí prezidentovu práci kladně 63 procent občanů, což je o pět procent méně než před měsícem. Počet nespokojených se přitom zdvojnásobil na dnešních 24 procent.

Podporu 63 procent Obamovi přisuzuje i průzkum deníku The New York Times a televize CBS. Ze šetření pro televizi ABC vyplynula spokojenost 68 procent občanů. Průzkum pro televizi FoxNews ukázal podporu 60 procent, o pět procent nižší než v lednu.

Američané: Politici, spolupracujte!
Občané svému demokratickému prezidentovi přiznávají snahu o mezistranickou spolupráci, přičemž odpovědnost za její nezdar přičítají republikánům. Podle téměř dvou třetin Američanů republikánští zákonodárci nepodpořili při hlasování v Kongresu Obamův stimulační plán nikoli z věcných, ale z politických důvodů. Osm z deseti občanů by uvítalo, aby republikáni v Kongresu spolupracovali s demokraty, spíše než aby pevně lpěli na politice.

Obama by měl dát přednost splnění svých slibů před dohodami na kompromisech s republikány, vyplývá z průzkumu NYT/CBS. Podle stejného zdroje považují Američané Obamovovo vysvětlování, že USA musejí k ekonomickému ozdravení ujít ještě dlouhou cestu, za úspěšné.

Lidé se bojí víc současné krize, než budoucích dluhů
Polovina občanů věří, že nedávno přijatý stimulační plán ve výši 787 miliard dolarů zemi pomůže. Zhruba stejně tolik se ale obává, že to k omezení recese nepostačí. Dvě třetiny očekávají, že k nápravě hospodářství bude třeba ještě více peněz.

Téměř všichni dotázaní vyslovili obavy, že náklady na ozdravný program vážně a dlouhodobě ovlivní příští generace. Přesto tři ze čtyř Američanů mají větší strach z nynější ekonomické krize než z budoucích dluhů, které si její řešení vyžádá.

Situace se zhoršuje
Většina se domnívá, že ze 700 miliard dolarů vyčleněných už loni na podzim na záchranu amerického finančního sektoru budou mít prospěch bankéři, nikoli prostí občané. Ještě více lidí zastává názor, že hroutící se automobilky by na záchranu neměly dostat další pomoc z peněz daňových poplatníků. Zatímco Američané vesměs souhlasí s tím, aby vláda v případě zadlužených vlastníků domů zabránila vyvlastnění, jsou rovnoměrně rozděleni v názoru na to, zda Obamův plán v hodnotě 275 miliard dolarů na podporu trhu bydlení je spravedlivý.

Bez ohledu na stranické preference a sociální postavení jsou Američané jednotní v obavách z budoucnosti. Naprostá většina shledává hospodářství ve špatném stavu - 61 procent ve velmi špatném a 30 procent v dost špatném.

Buďme trpěliví
Mírná většina říká, že se situace zhoršuje. Hlavní obavy se nyní soustředí na trh práce spíše než na problémy kolem hypoték a bydlení. Šest z deseti lidí připouští, že během roku někdo z rodiny přijde o práci.

Američané nemají podle průzkumu NYT/CBS iluze o tom, že se problémy podaří odstranit rychle. Šetření ale naznačuje, že by mohli být trpěliví, zejména pokud jde o ekonomiku. Většina uznává, že výraznější zlepšení nepřijde dříve než za několik let.

Analytici výzkumných agentur připomínají, že vysoké hodnocení prezidentovy práce na začátku jeho funkčního období není neobvyklé. Podobné výsledky například přinesly průzkumy v prvních týdnech vlády republikánského prezidenta Ronalda Reagana, který podobně jako Obama přišel do Bílého domu v ekonomicky nelehké době.

Obamova podpora je o deset procent vyšší, než jakou americká veřejnost vyslovovala na začátku prezidentům Georgi Bushovi mladšímu a Billu Clintonovi. Nesrovnatelná je pak se spokojeností, kterou Američané vyjadřovali Bushovi na konci jeho mandátu. Ta podle průzkumu televize ABC dosahovala koncem loňského roku pouhých 33 procent.

Autor: