Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obamovy války: prezident se pře s armádou kvůli Afghánistánu

Svět

  10:04
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama má spory s armádními představiteli kvůli strategii pro válku v Afghánistánu. Pentagon mu v roce 2009 odmítl předložit návrh stažení ze země a požadoval výrazně vyšší posílení kontingentu, než jaké Obama nakonec schválil.

Barack Obama foto: Reuters

Dnes o tom informoval deník The Washington Post s odvoláním na knihu reportéra Boba Woodwarda, který vychází z utajovaných dokumentů o jednání vrcholných amerických představitelů.

Obama se podle Woodwarda vyhnul tomu, aby mezi strategickými požadavky zmínil vítězství v konfliktu, který trvá už devět let. "Musí to být plán, jak se konfliktu zbavíme a dostaneme se z Afghánistánu," cituje kniha Obamovo prohlášení. "Všechno, co děláme, musí být zaměřeno na to, jak se dostat do bodu, kdy začneme stahovat naše jednotky. Je to v zájmu naší národní bezpečnosti," tvrdil americký prezident.

Obama letos v červenci v rozhovoru s reportérem, který se proslavil odhalením aféry Watergate v 70. letech, také prohlásil, že o afghánském konfliktu neuvažuje v klasických termínech vítězství a porážky. "Víc o tom uvažuji v termínech jako: Dosáhli jsme strategie, která povede k tomu, že země bude nakonec spíš silnější než slabší?" uvedl prezident.

Obama:

Nebudu se pouštět do dlouhodobého budování v Afghánistánu. Nebudu utrácet biliony dolarů.

Podle Woodwardových poznatků Obama také odmítl požadavek armády na posílení amerického kontingentu v zemi o 40.000 vojáků a přistoupil pouze na kompromisních 30.000. Armádní plán, který větší posily vyžadoval, totiž podle prezidenta nesledoval rychlé ukončení amerického angažmá v Afghánistánu.

"Nebudu se pouštět do dlouhodobého budování (v Afghánistánu). Nebudu utrácet biliony dolarů," řekl podle Woodwarda prezident na schůzce s ministry obrany a zahraničí Robertem Gatesem a Hillary Clintonovou loni v říjnu. "Nedělám to na deset let," zdůraznil.

V Afghánistánu má kontingent i CIA
O vybudování demokracie v Afghánistánu mluvil bývalý americký prezident George Bush, za jehož vlády podnikly USA v roce 2001 invazi do této země. Představitelé Obamovy administrativy však letos dali najevo, že jim jde pouze o odstranění hrozby, kterou představuje teroristická síť Al-Káida.

Woodward v knize rovněž odhaluje, že Spojené státy nemají v Afghánistánu pouze klasickou armádu, ale že malý kontingent používá i Ústřední zpravodajská služba (CIA). Ta vytvořila polovojenské jednotky o 3000 mužích, do nichž nabrala především Afghánce. Woodward je popisuje jako elitní, dobře vycvičené jednotky, jež vedou tajné operace v sousedním Pákistánu s cílem oslabit tamní odnož radikálního hnutí Taliban a Al-Káidu.

Obama si podle knihy dal záležet na tom, aby při určování strategických cílů dal jasně najevo, co armáda nesmí dělat. Woodward předpokládá, že tak chtěl zamezit dalšímu rozšíření afghánské mise.

Pentagon se opakovaně pokusil téma znovu otevřít a Obama údajně oznámil nejvyšším vojenským představitelům, že v letošním roce s nimi nehodlá o afghánské strategii diskutovat, pokud mu nebudou chtít navrhnout plán na urychlení amerického odchodu. První jednotky by se měly začít stahovat v polovině roku 2011.

Kromě samotného afghánského konfliktu se Woodward věnuje i možnosti spáchání dalšího teroristického útoku na území USA. "Dokážeme zvládnout teroristický útok," tvrdil Obama v červencovém rozhovoru s reportérem.

"Uděláme všechno proto, abychom mu zabránili. Ale i 11. září 2001, ten vůbec největší teroristický útok, jsme zvládli a jsme po něm silnější," poukázal prezident na atentáty na New York a Washington, které si vyžádaly téměř 3000 obětí.

Woodward nicméně uvádí i závěry tajného protiteroristického cvičení, které se konalo v květnu. Jeho scénář předpokládal odpálení malé jaderné bomby v Indianapolisu a hrozbu dalším jaderným výbuchem v Los Angeles. Cvičení ale ukázalo, že vláda není připravena na hrozbu jaderného terorismu reagovat.

Woodwardova kniha vychází příští týden a The Washington Post získal s předstihem její výtisk. Titul jménem Obama's Wars (Obamovy války) je ve Washingtonu netrpělivě očekáván, protože Woodward se v minulosti důkladně zabýval i předchozím prezidentem Georgem Bushem a jeho vedením války v Iráku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat