8. března 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obamův dav byl větší než Trumpův. Správa parků musela zveřejnit fotografie

Porovnání davů na inauguraci prezidenta Obamy (vlevo) a prezidenta Trumpa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porovnání davů na inauguraci prezidenta Obamy (vlevo) a prezidenta Trumpa... | foto: National Park Service

WASHINGTON/PRAHA Správa národních parků v USA v pondělí publikovala stovky fotografií z inauguračních obřadů dvou posledních amerických prezidentů, Donalda Trumpa a Baracka Obamy. Vyplývá z nich, že Trumpovo publikum bylo jednoznačně menší, než dav vítající prezidenta Obamu v roce 2009.

Prezident Donald Trump strávil první dny v úřadě obhajováním velikosti svého inauguračního publika. Prezidentův tiskový mluvčí Sean Spicer tehdy sdělil médiím, že média úmyslně zkreslila velikost davu. „Bylo největší publikum, které kdy sledovalo inauguraci. Tečka,“ dodal Spicer.

Fotografie publikované v pondělí Správou národních parků, která zodpovídá za prostory mezi Kapitolem a Washingtonovým památníkem, však ukazují pravý opak. Fotografie zobrazují areál v přesném rozmezí osmi let a jedné hodiny. Dav na fotce z Obamovy inaugurace v roce 2009 se na místě tísnil již hodinu před začátkem.

Jeden z pracovníků Správy sdělil v lednu médiím, že čtyři fotografie byly předány Bílému domu poté, co prezident zkontaktoval ředitele správy parků den po inauguraci. Trump podle deníku Washington Postu věřil, že se tím prokáže úmyslné zkreslení velikosti davu médii.

Fotografie z inaugurace Donalda Trumpa v roce 2017.

Fotografie z inaugurace Donalda Trumpa v roce 2017.

Prostor mezi Kapitolem a Washingtonovým monumentem byl během Trumpovy...

Prostor mezi Kapitolem a Washingtonovým monumentem během inaugurace (2017).

Publikum, které sledovalo uvedení do funkce 45. prezidenta USA Donalda Trumpa v...

Dav sledující uvedení prezidenta Donalda Trumpa do úřadu

Prázdné místo téměř u Kapitolu. Fotografie z inaugurace Donalda Trumpa v roce...

Prázdné místo téměř u Kapitolu.

Správa národních parků zveřejnila fotografie na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act) po žádostech několika amerických médií.

Pro porovnání: fotografie ze vzduchu z roku 2009. Dav během uvedení Baracka Obamy do prezidentského úřadu sahal až k Washingtonovu památníku.

Letecká fotografie od Washingtonova monumentu během inaugurace Baracka Obamy.

Letecká fotografie od Washingtonova monumentu během inaugurace Baracka Obamy.

Letecká fotografie areálu během inaugurace Baracka Obamy.

Letecká fotografie areálu během inaugurace Baracka Obamy.

mhMartin Hampejs

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz