14. července 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obávaného ‚snipera chalífátu‘ původem z Británie záhadně zabili u Mosulu

Odstřelovač na Blízkém východě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstřelovač na Blízkém východě (ilustrační foto) | foto: Reuters

TAL AFAR/PRAHA Teroristé z Islámského státu (IS) přišli o svou baštu v iráckém Mosulu a mezinárodní koalice jim nedává spát dál. Západně od nově osvobozené metropole ve městě Tal Afar byl podle iráckých médií zabit jeden z nejobávanějších odstřelovačů z řad džihádistů původem z Velké Británie. Kvůli svým schopnostem byl nazýván „sniper chalífátu“.

Brit, který se připojil k snažení teroristů o ovládnutí Blízkého východu, si dal jméno Abu Musa al-Muhadžer. Podle iráckého serveru Iraqi News byl ještě s dalším džihádistou původem z Austrálie přepaden neznámými střelci na okraji Tal Afaru, jednoho z posledních a zřejmě největšího sídla drženého IS na území Iráku.

Dvojice údajně držela stráž u silnice směřující do města, když ji přepadli. Australan byl zraněn, britský džihádista však nepřežil. „Abu Musa al-Muhadžer získal svou slávu díky tomu, s jakou lehkostí a přesností ovládal sniperskou pušku. Získal proto přezdívku ‚sniper chalífátu‘,“ uvedl iráckému webu zdroj z Tal Afaru s tím, že měl na kontě desítky obětí.

Terorista z Británie patřil ke zhruba třicítce těch, kteří z ostrovů odcestovali na Blízký východ, aby ukojili svou touhu po boji po boku džihádistů. Prý se za své působení v Iráku dostal na jednu z vyšších důstojnických pozic.

Islámský stát drží Tal Afar od roku 2014, kdy jej získal společně s Mosulem. Od té doby slouží jako jedno z center IS v Iráku. V současnosti je izolováno od syrských držav IS a po pádu Mosulu je teď na řadě jako hlavní cíl dalšího postupu irácké armády podporované nálety amerických vzdušných sil.

Zpráva o záhadném zabití vysoce postaveného džihádisty nepřichází z Tal Afaru poprvé. V minulosti se právě v souvislosti s tímto městem hovořilo o velkých sporech mezi džihádisty, které vedly k občasným zprávám o zabití důležitých důstojníků teroristické organizace.

Minulý týden například ve městě popravili 200 turkmenských příslušníků IS, protože turkmenský duchovní rozšiřoval zprávy o smrti lídra IS Abu Bakra Bagdádího, ačkoliv ještě nebyly ověřené.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!