Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obavy z rasistických útoků a rabování. V USA roste kvůli koronaviru prodej zbraní, místy o 179 procent

Svět

  5:00
LOS ANGELES/PRAHA - Dlouhé fronty jsou dnes běžné na mnoha místech. V USA se ale tvoří před obchody se zbraněmi. Kvůli obavám z rasistických útoků či rabování je v Americe začali kupovat i Číňané. Místy se prodej zvedl až o 179 procent.

Obchod se zbraněmi - ilustrační foto: Reuters

„Normálně jsme docela vytížení. Ale tohle je opravdu, opravdu šílené,“ řekl televizi televizi KABC Dennis Lin, před jehož obchodem se zbraněmi na předměstí Los Angeles se poslední dny tvoří fronta. „Jako by všichni zapomněli, že tohle je Amerika, a ne Čína. Že jsme všichni lidé a nemusíme se přece kvůli koronaviru ozbrojovat.“ 

Podobná situace je napříč Kalifornií před mnoha obchody se zbraněmi. Jeden ze zákazníků v Culver City řekl pro deník LA Times: „Politici a lidé proti zbraním nám dlouho říkali, že nejsou potřeba. Ale teď se mnoho lidí bojí a umí se rozhodovat sami.“ Podle prodejců zbraní je mezi lidmi největší zájem o automatické a poloautomatické útočné pušky.

„Lidé se bojí finanční krize, pandemie, zločinu, politiky. Vše je to v jednom kole a je v tom zmatek,“ uvedl pro britský deník The Guardian Larry Hyatt, majitel obchodu se zbraněmi v Severní Karolíně. Tento stát zaznamenal nárůst poptávky za poslední dva týdny o 179 procent. 

Podobně je na tom i Georgie, Texas, Pensylvánie, Florida či New York „Zaznamenali jsme velký nárůst prodeje,“ sdělil deníku Atlanta Black Star marketingový ředitel největšího online dodavatele nábojů v USA Ammo. „Většinou to tak v době ekonomické nestability bývá. Je to ale poprvé, co nám prodeje zvedl virus.“

Číňané nakupují ve velkém

Ne všichni však mají k pořizování zbraní stejné důvody. Například v Kalifornii či ve státě Washington se ve velkém zvedl zájem o pistole mezi asijskou populací. 

„Oni nepanikaří, protože by se báli, že jim někdo sebere zbraně. Mají strach, že na ně někdo zaútočí, protože jsou Číňané,“ řekl pro magazín The Trace David Liu, majitel obchodu se zbraněmi v kalifornském San Gabriel Valley.

Podle něj ale nezachvátila nákupní horečka jen Asijce. „Mluvil jsem se svým dodavatelem a většina nábojů do zbraní je již vyprodaná. Zásobují se i běžní Američané,“ popsal magazínu Newsweek Liu. „Číňané však na rozdíl od nich většinou nevlastní zbraně, a tak je musí nakupovat teď.“

„Bylo to šílené. V úterý 3. a ve středu 4. března jsem tu měl více než padesát lidí, aby prošli bezpečnostními zkouškami, a všichni do jednoho si koupili zbraň. To bylo opravdu nevídané pro tak malý obchod,“ uvedl Liu pro Newsweek. Podle něj je teď, v době koronavirové krize prodej pušek a pistolí přibližně desetinásobně vyšší než doposud.

Strach z útoků

„Kvůli koronaviru se mnoho lidí začalo bát. Chodí k nám, protože neustále z médií slyší, že někdo zaútočil na Asijce, na Číňany,“ tvrdí Liu, který má svůj obchod v oblasti, kde žije vysoké procento čínské populace.

‚Nechci ten tvůj koronavirus v mojí zemi!‘ V Evropě se množí případy brutálně napadených Asiatů

V amerických médiích se skutečně v posledních týdnech objevila řada zpráv o tom, že někdo zbil či jinak zaútočil na asijsky vypadající spoluobčany. Začátkem března například někdo v newyorském metru stříkal na muže asijského původu dezinfekci. Policie případ šetří jako zločin z nenávisti. Podobné útoky se ale odehrávají i na druhé straně Atlantiku. V polovině února britskými médii proběhla zpráva, že v londýnském metru někdo napadl studenta původem ze Singapuru a křičel na něj, že „nechce jeho koronavirus ve své zemi“.

„Bojím se,“ uvedl pro televizi CBSLA Daniel Lim, který nedávno zakoupil zbraně pro sebe a svoji manželku. Chce totiž, aby se jeho rodina mohla bránit, až dojde na „finanční krizi a následné společenské nepokoje“. „Modlím se, aby k tomu nedošlo,“ dodal Lim.

Obdobný nárůst prodeje zbraní Asijcům zaznamenal i západoamerický Washington, který je jedním z virem nejvíce zasažených států.

V USA není prodej zbraní regulován federální vládou. Povinné psychologické testy mají zavedené jen některé státy a místy si zbraně můžete koupit na počkání bez prověrky. Jen v roce 2019 došlo v USA ke 434 masových střelbám (denně 1,19), při nichž zemřelo 517 lidí a dalších 1643 bylo zraněno.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...