26. dubna 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obchodní horečka a statisíce poutníků. Řím se připravuje na svatořečení papežů

Obřadu se zúčastní 150 kardinálů a přes tisíc biskupů, očekávány jsou delegace z 90 zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obřadu se zúčastní 150 kardinálů a přes tisíc biskupů, očekávány jsou delegace z 90 zemí. | foto: Reuters

ŘÍM Masový nápor na Řím v souvislosti s nedělním svatořečením papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII. je v plném proudu. Autobusy, vlaky i letadly se od čtvrtka sjíždějí do Věčného města statisíce poutníků. Představitelé římských turistických organizací a zařízení počítají s obchodní horečkou, napsala agentura APA, podle níž například ceny hotelových pokojů drasticky vzrostly.

Shon kolem svatořečení zasáhl podle APA i Asii a Latinskou Ameriku. Očekávány jsou charterové lety s katolickými poutníky z Jižní Koreje, Filipín, Indie a Argentiny - vlasti současného papeže Františka. Masy věřících míří do Říma z Polska, domoviny papeže Jana Pavla II. Mnozí Poláci dorazí na jeho svatořečení po dlouhé pouti pěšky nebo na kolech.

Svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII. bude jednou z nejvýznamnějších katolických událostí za poslední léta.
Obchodní horečka a tisíce poutníků. Řím se připravuje na svatořečení papežů

"Když roste poptávka, stoupají i ceny"

Už ve čtvrtek dosáhla svého cíle v Římě skupina pěti Poláků, která se na svou pěší pouť vydala 22. února přes Rakousko, Slovinsko a Itálii. Z Wadowic, rodiště Jana Pavla II., míří do Říma také skupina mladých cyklistů. Je mezi nimi i slepý mladík, který cestuje s přítelem na dvojkole.

Turistický byznys v Římě zažívá velkou konjunkturu. Kapacita hotelových pokojů v celém městě i ubytoven v jeho okolí je už mnoho měsíců rezervována. Za pokoj, který obvykle stojí sto eur za noc (zhruba 2700 korun), se nyní požaduje 330 eur.

Na každém rohu se nabízejí hodinky, propisovačky a praporky s portréty

"Takové zvýšení cen je normální: když roste poptávka, stoupají i ceny," řekl agentuře APA předseda římského svazu hoteliérů Giuseppe Roscioli. Radnice ovšem nařídila provádění kontrol, aby zabránila nezákonnému nadsazování cen v hotelech a restauracích.

Na každém rohu se nabízejí hodinky, propisovačky a praporky s portréty "Papi santi", svatých papežů. Kupříkladu v jednom z obchodů přímo u bran Vatikánu najdou poutníci nepřeberné množství růženců, cenných dřevěných krucifixů a obrazů, náboženských sošek, svíček s podobiznou Jana Pavla II. a pohlednic.

Nedělní kanonizace ve Vatikánu zhlédnou odhadem dvě miliardy lidí

Na nedělní svatořečení bývalých hlav katolické církve Jana Pavla II. a Jana XXIII. míří do Vatikánu podle různých odhadů milion až dva miliony poutníků. Podle komentářů evropského tisku katolická církev zažije celosvětový happening víry: na místě a zároveň pomocí televizních přenosů po celém světě budou dvojitou kanonizaci odhadem sledovat na dvě miliardy obyvatel planety.

Vatikán potvrdil, že mši při nedělním svatořečení povede papež František spolu se svým předchůdcem a emeritním papežem Benediktem XVI., který se svého úřadu minulý rok vzdal ze zdravotních důvodů.

Náboženské oslavy v Římě začnou již v sobotu večer dlouhými modlitbami věřících ve více než desítce kostelů. Slavnostní mají být také sobotní setkání papeže Františka s některými hlavami států, které se na nedělní obřad sjíždějí. Na audienci František podle agentury AFP přijal mimo jiné ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, jehož mluvčí sdělil, že Jaceňuk se rozhodl vzhledem k napětí mezi Ukrajinou a Ruskem odjet z Říma dříve.

Představitelé římských turistických organizací a zařízení počítají s obchodní horečkou, napsala agentura APA, podle níž například ceny hotelových pokojů drasticky vzrostly.

Na svatořečení, které na Svatopetrském náměstí začne v 10:00 SELČ, se očekává stovka oficiálních delegací včetně čtyřicítky šéfů států a vlád, například Slovenska, Maďarska či Polska. Ale například Spojené státy prý vyšlou jen poradce Baracka Obamy Johna Podestu.

Do Vatikánu neletí ani premiér Bohuslav Sobotka či prezident Miloš Zeman. Českou delegaci povede předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček; vládu budou zastupovat ministr kultury Daniel Herman a ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podle Rádia Vatikán na kanonizaci do Vatikánu míří z Česka mimo jiné kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, královéhradecký biskup Jan Vokál a desítky kněží.

  • Svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII. bude jednou z nejvýznamnějších katolických událostí za poslední léta. Obřadu se zúčastní 150 kardinálů a přes tisíc biskupů, očekávány jsou delegace z 90 zemí.

Na Svatopetrské náměstí se vejde na 180.000 lidí, pro ostatní poutníky a zájemce o sledování obřadu bylo na různých místech Říma instalováno 17 obřích obrazovek. Přímý televizní přenos bude možné sledovat v mnoha zemích světa; v Česku ho nabídnou Česká televize a televizní stanice Noe.

Přehlížení pedofilních zločinů

Zatímco svatořečení Jana XXIII., nazývaného dobrý papež, zjevně nikdo podle agentury AFP nezpochybňuje, kanonizace Jana Pavla II. má své kritiky. Vyčítají tomuto papežovi jeho údajné přehlížení pedofilních zločinů v církvi a jeho přísnost vůči liberálnějším teologům.

AFP soudí, že papež František se zasadil o současnou kanonizaci papežů italského a polského původu proto, aby zamezil projevům přílišného kultu osobnosti kolem polského rodáka Jana Pavla II. Ve Vatikánu se v neděli kromě početné polské delegace v čele s prezidentem Bronislawem Komorowským očekává hodně polských věřících, kteří chtějí oslavit svého hrdinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!