7. srpna 2018 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obchodní partner exporadce Trumpa u soudu přiznal, že mu pomáhal s podvody

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort. | foto: Reuters

Alexandria (USA) Rick Gates, dlouhodobý obchodní partner Paula Manaforta, v pondělí před soudem v Alexandrii přiznal, že někdejšímu šéfovi volebního štábu nynějšího amerického prezidenta pomáhal falšovat daňová přiznání a skrývat jeho peníze v zahraničí. Podnikatel se také přiznal, že zpronevěřil miliony dolarů Manafortovy poradenské společnosti.

Gates je klíčovým svědkem obžaloby v procesu s někdejším spolupracovníkem Donalda Trumpa. Manafort čelí obvinění ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého v únoru 2014, jakož i z daňových a bankovních podvodů. Lobbista obvinění popírá a obhajoba trvá na tom, že strůjcem podvodů byl Gates.

 Jeho svědecká výpověď před soudem bude v úterý pokračovat. Očekává se, že obhajoba se bude snažit zpochybnit Gatesovu důvěryhodnost a připsat mu vinu. Gates v pondělí řekl, že peníze přesouval bez Manafortova vědomí vykazováním falešných výdajů. Falšoval také žádosti o půjčky a další dokumenty, aby Manafortovi pomohl z bank dostat peníze.

„Nevykazovali jsme příjmy nebo konta v zahraničních bankách,“ prohlásil Gates s tím, že si byl vědom, že se spolu s Manafortem dopouští kriminální činnosti.

V pondělí také jmenoval více než desítku spolčeností, které oba zřídili na Kypru, St. Vincentu, Grenadě a v Británii, aby v nich skryli Manafortovy příjmy z poradenské činnosti na Ukrajině. Na základě Manafortových pokynů prý mylně vykazoval tyto peníze jako půjčky, a pomohl mu tak snížit daňovou zátěž.

Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Sám Gates se ke svému podílu na vině již dříve přiznal a s Muellerem spolupracuje.

Současný proces ale s Trumpovou předvolební kampaní a s rolí Manaforta a Gatese v ní nesouvisí a otázka případné koordinace kampaně s Ruskem v něm nepadne. Trump už projevil o proces zájem, Manafortovi vyjádřil podporu a prohlásil, že se s ním jedná hůř než s gangsterem Al Caponem.

Soudce T.S. Ellis minulý týden při jednání přerušil žalobce, když se snažili přednést důkazy týkající se Manafortova luxusního životního stylu, a znovu se střetl se žalobcem Gregem Andresem v pondělí. Andres totiž trval na identifikaci Východoevropanů, kteří Manafortovi platili. Ellis ale řekl, že podstatné je, že Manafort byl placen, a vyšetření, zda peníze skryl před daňovým úřadem. „Nezáleží na tom, zda to jsou dobří, nebo zlí lidé, oligarchové, mafie... Není třeba na tyto lidi házet bláto,“ řekl Ellis.

ČTK
  • 1Diskuse