4. března 2018 10:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obchodní válka mezi Čínou a USA je tady, píše hongkongský deník

Si Ťin-pching je od listopadu 2012 generální tajemník Ústředního výboru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Si Ťin-pching je od listopadu 2012 generální tajemník Ústředního výboru... | foto: Wikipedia

PEKING Čína si nepřeje obchodní válku se Spojenými státy. Řekl to mluvčí Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Jie-suej při tiskové konferenci před výročním plenárním zasedáním, které začíná v pondělí. Ihned však dodal, že Peking přijme relevantní opatření v případě poškození čínských zájmů, napsala agentura AFP.

Čangovo vyjádření reaguje na čtvrteční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje příští týden formálně oznámit zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. Chce tak ochránit pracovní místa v USA.

„Čína nechce obchodní válku se Spojenými státy, ale pokud Spojené státy učiní opatření, která poškozují čínské zájmy, Čína nezůstane se založenýma rukama,“ citovala AFP mluvčího shromáždění.

„Nenechte se zmást: obchodní válka mezi Čínou a USA je konečně tady,“ napsal v neděli v této souvislosti hongkongský deník South China Morning Post. Prezident Trump v pátek uvedl na twitteru, že pokud stát na obchodech tratí „mnoho miliard dolarů“ (což je podle něj případ USA), pak jsou obchodní války „dobré a lehce se vyhrávají“.

02.března 2018 v 11:50, příspěvek archivován: 04.března 2018 v 10:10

When a country (USA) is losing many billions of dollars on trade with virtually every country it does business with, trade wars are good, and easy to win. Example, when we are down $100 billion with a certain country and they get cute, don’t trade anymore-we win big. It’s easy!

ČTK