Dnešní rozhodnutí odmítnout obvinění vylučuje možnost, že by Butovi obhájci podali odvolání v rámci zdržovací taktiky, jejímž cílem je držet Buta v thajské vazbě a nakonec zabránit jeho vydání do USA.
Podle Reuters je nicméně pravděpodobné, že se Rusovi advokáti odvolají proti nařízení k vydání na základě argumentu, že odvolací soud, který o něm v srpnu rozhodl, neměl pravomoc takové rozhodnutí učinit.
Pokud bude nakonec do Spojených států vydán, bude But, považovaný za jednoho z největších pašeráků zbraní na světě, souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. V takovém procesu by mu hrozilo doživotí.
Obchodník se smrtíButovým životním příběhem se inspiroval americký film Obchodník se smrtí (Lord of war) z roku 2005, kde si hlavní roli zahrál Nicholas Cage. |
Zbraně pro FARC i Sierra Leone
Ruský obchodník byl zatčen v Bangkoku v březnu 2008 po setkání s americkými agenty, kteří se vydávali za nákupčí zbraní pro povstalecké Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). But jí prý chtěl prodat 700 raket typu země-vzduch, tisíce pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami. Mezi jeho zákazníky měl patřit i bývalý liberijský prezident Charles Taylor nebo libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.
But je na černé listině Rady bezpečnosti OSN a podle Washingtonu dodával zbraně mimo jiné povstalcům v Angole, Kolumbii i Sieře Leone. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Rus ovšem veškerá obvinění odmítá.
Práce pro rozvědku?
Moskvě chystaný proces není po chuti. Ruské úřady opakovaně žádaly Thajsko, aby Buta propustilo, což posílilo podezření, že obchodník požíval ochrany ruských úřadů, které mu dlouhá léta v činnosti nijak nebránily. Podle expertů jej využívala ruská rozvědka.
But tvrdí, že obvinění proti němu jsou neopodstatněná. Podnikal prý legálně v letecké nákladní dopravě a do Bangkoku přicestoval dohodnout s thajskými obchodníky prodej letadel.