Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obdivuje Steva Jobse. Ze 'zázračného dítěte' je ruský ministr

Svět

  7:00
MOSKVA - Nová ruská vláda premiéra Dmitrije Medveděva má i své "zázračné dítě", dá-li se věřit pověsti nového ministra spojů a masové komunikace Nikolaje Nikiforova (29).

Ze zázračného dítěte je nejmladší ministr v ruské historii

Anna Chapman na moskevské módní přehlídce

Anna Chapmanová

Lichotivou přezdívku "wunderkind" si obdivovatel technologického vizionáře Steva Jobse a prý i kamarád exšpionky Anny Chapmanové vysloužil v křesle ministra informatizace Tatarstánu.

Nikiforova závratná kariéra začala v tatarské metropoli Kazani, kde se v devatenácti letech stal náměstkem ředitele internetové firmy. Ve 23 letech už byl poradcem místního premiéra a loni v dubnu povýšil na vicepremiéra místní vlády. "Je to první člověk vzešlý z internetu, který se stal federálním ministrem," tvrdí některé komentáře.

Podle listu Kommersant není Nikiforov pouhý vykonavatel příkazů, ale skutečný "selfmademan" hýřící nápady a osobní iniciativou. "Kdyby se povedlo uskutečnit jen polovinu z toho, co se povedlo v Tatarstánu, udělali bychom obrovský skok," soudí Denis Sverdlov, ředitel firmy Skartel, která pod značkou Yota patří k předním poskytovatelům internetu v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Region v Povolží prý právě díky Nikiforově činorodosti s velkým náskokem vede před ostatními ruskými končinami v dostupnosti elektronických služeb státních úřadů či na poli informačních technologií, jak svědčí i průnik místních podniků do Skolkova, ruské obdoby kalifornského Silicon Valley jako líhně vyspělých technologií.

Pro ruské firmy bojující o přidělení frekvencí pro mobilní spojení 4G, může být povzbudivé, že v Tatarstánu si ministr vysloužil pověst odpůrce monopolů. K jejich rozbití vyhledával a lákal nové hráče na trhu.

Vladimir Putin a nová ruská vláda

Vladimir Putin a nová ruská vláda

Ale v novém křesle si mladý ministr bude muset poradit s problémy jiného řádu. Některé klíčové úkoly, jako je vytvoření "elektronické vlády" či digitalizace televizního a rozhlasového vysílání, jsou pod osobním dohledem prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva.

K portrétu ideálního mladého modernizátora patří i komunikace s veřejností přes Facebook a Twitter či obliba v přemítání o Jobsově stopě v lidských dějinách. Mladí ministři, třicátníci, se v ruských vládách vyskytovali naposledy v éře velkých přeměn v 90. letech minulého století, zatímco Putin proslul lpěním na loajálních spolupracovnících.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat