Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nervově paralytická látka novičok v lahvičce od parfému. Britku nastříkání na zápěstí stálo život

Svět

  18:32
Londýn - Dawn Sturgessová, žena, která zemřela na následky zasažení novičokem, lahvičku zaměnila s parfémem, a nervově paralytickou látku si nastříkala na zápěstí. Jejímu o rok staršímu partnerovi Charlie Rowleymu, kterého doktoři v pátek propustili z nemocnice, se pak lahvička roztříštila v ruce. Britskému listu The Sunday Telegraph to řekl jeho bratr.

Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. foto: Reuters

„Charlie mi řekl, že našli něco, co vypadalo jako lahvička s parfémem. Dawn si to nastříkala na zápěstí a třela je o sebe,“ uvedl pro The Sunday Telegraph bratr zasaženého muže Matthew Rowley s tím, že přiotrávený muž si na celou událost zatím vzpomíná jen velmi matně. „Pak mu lahvičku dala a ta se nějak roztříštila v jeho rukách. Tak se kontaminoval on,“ dodal Rowley.

Informaci o tom, že Sturgessová použila novičok jako voňavku, ve čtvrtek potvrdily i zdroje CNN blízké vyšetřování. Zmiňovanou lahvičku našli policisté před týdnem v bytě Charlie Rowleyho v Amesbury. Odborníci zatím stále zkoumají, jestli se jedná o stejný typ nervově paralytické látky jako v případě Skripalových.

Pracovníci v ochranných oblecích prohledávají dům jedné z obětí.
Britští policisté uzavřeli některé oblasti v Amesbury, kde se pohybovali muž a...

Vyšetřovatelé ale zatím nevědí, jak se k dvojici lahvička dostala a kde ji našli. Za nepravděpodobnější považují variantu, že na ni narazili v parku v Salisbury. Důkladně proto místo ohledávají a snaží se najít stopy po tom, jak se tam lahvička dostala.

Policisté zkoumají například řeku, která protéká zahradami v parku. Podle serveru The Telegraph svou pozornost nyní obrátili na veřejné toalety poblíž místního parkoviště. Předtím, než je policisté uzavřeli kvůli vyšetřování, je používaly stovky lidí denně.

Otravě páru v Salisbury předcházela otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. I v tomto případě byla použita látka typu novičok. Událost způsobila velké diplomatické neshody mezi Velkou Británií a Ruskem. Britská policie ve čtvrtek oznámila, že ví, kdo za útokem na Skripalovy stojí, a že se jedná o Rusy. Rusko to ale nadále odmítá.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat