Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
22. července 2018 18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nervově paralytická látka novičok v lahvičce od parfému. Britku nastříkání na zápěstí stálo život

Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | foto: Reuters

Londýn Dawn Sturgessová, žena, která zemřela na následky zasažení novičokem, lahvičku zaměnila s parfémem, a nervově paralytickou látku si nastříkala na zápěstí. Jejímu o rok staršímu partnerovi Charlie Rowleymu, kterého doktoři v pátek propustili z nemocnice, se pak lahvička roztříštila v ruce. Britskému listu The Sunday Telegraph to řekl jeho bratr.

„Charlie mi řekl, že našli něco, co vypadalo jako lahvička s parfémem. Dawn si to nastříkala na zápěstí a třela je o sebe,“ uvedl pro The Sunday Telegraph bratr zasaženého muže Matthew Rowley s tím, že přiotrávený muž si na celou událost zatím vzpomíná jen velmi matně. „Pak mu lahvičku dala a ta se nějak roztříštila v jeho rukách. Tak se kontaminoval on,“ dodal Rowley.

Informaci o tom, že Sturgessová použila novičok jako voňavku, ve čtvrtek potvrdily i zdroje CNN blízké vyšetřování. Zmiňovanou lahvičku našli policisté před týdnem v bytě Charlie Rowleyho v Amesbury. Odborníci zatím stále zkoumají, jestli se jedná o stejný typ nervově paralytické látky jako v případě Skripalových.

Pracovníci v ochranných oblecích prohledávají dům jedné z obětí.
Britští policisté uzavřeli některé oblasti v Amesbury, kde se pohybovali muž a...

Vyšetřovatelé ale zatím nevědí, jak se k dvojici lahvička dostala a kde ji našli. Za nepravděpodobnější považují variantu, že na ni narazili v parku v Salisbury. Důkladně proto místo ohledávají a snaží se najít stopy po tom, jak se tam lahvička dostala.

Policisté zkoumají například řeku, která protéká zahradami v parku. Podle serveru The Telegraph svou pozornost nyní obrátili na veřejné toalety poblíž místního parkoviště. Předtím, než je policisté uzavřeli kvůli vyšetřování, je používaly stovky lidí denně.

Otravě páru v Salisbury předcházela otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. I v tomto případě byla použita látka typu novičok. Událost způsobila velké diplomatické neshody mezi Velkou Británií a Ruskem. Britská policie ve čtvrtek oznámila, že ví, kdo za útokem na Skripalovy stojí, a že se jedná o Rusy. Rusko to ale nadále odmítá.

zufZuzana Formánková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.