26. července 2018 16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obětí požáru u Atén je už 85. Policie intenzivně pátrá po pohřešovaných

Požáry v Řecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry v Řecku. | foto: Reuters

ATÉNY Záchranáři v Řecku ve čtvrtek pokračují v pátrání po obětech i možných přeživších ničivého požáru, který vypukl v pondělí východně od Atén. Bilance katastrofy vzrostla po nalezení dalších těl a úmrtí dalších popálených v kritickém stavu na 85 mrtvých. Ze 187 zraněných jich je nadále hospitalizováno 61, z toho čtyři děti. Podle webu iefimerida.gr se pohřešuje kolem 25 lidí.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos dorazil do nejhůře postižené obce Mati, kde čelil stížnostem rozhořčených místních obyvatel. Ti obviňují vládu, že pro ně neměla připravený žádný evakuační plán a nechala je napospas plamenům. 

Kammenos opáčil, že k šíření požáru přispělo i nezodpovědné jednání některých místních lidí, kteří si nelegálně vystavěli domy mezi zalesněnými oblastmi. Tento „zločin“ měl podle něj za následek zablokování únikových cest k moři, k němuž lidé před ohněm utíkali. 

Příčiny požáru, stejně jako reakci úřadů na něj, vyšetřuje aténská prokuratura. Podle místních úřadů byl vítr, který v pondělí plameny rozdmýchal, tak prudký a nepředvídatelný, že by ani dokonale realizovaný evakuační plán ničemu nepomohl. 

Hasiči z oblasti ale agentuře Reuters řekli, že některé hydranty byly prázdné. Zpravodajský server BBC News zase citoval jednoho z místních obyvatel, který v pondělí přispěchal na hasičskou stanici s žádostí o pomoc a zjistil, že požárníci o šířících se plamenech nic netuší. 

Agentura Reuters uvedla, že podle jedné z prověřovaných teorií byl požár založen úmyslně na třech různých místech zároveň.

Podle předběžných informací plameny poškodily více než 500 domů, z nichž většinu pravděpodobně nebude možné opravit. Z úzkých silnic vedoucích k pobřeží bylo na vrakoviště v obci Rafina odtaženo 300 shořelých aut.

Po nezvěstných stále pátrá na 300 hasičů a dobrovolníků, kteří v oblasti prohledávají dům od domu, ale také pobřežní mořské vody a nedaleký opuštěný ostrov. 

Oheň se tak na mnoha místech podařilo dostat pod kontrolu.
V okolí Atén nařídily úřady evakuaci obyvatel.

Před márnicí v Aténách se scházejí příbuzní pohřešovaných a obětí, aby poskytli vzorky DNA k identifikaci. Většina těl je totiž sežehnutá k nepoznání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz