5. února 2018 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bosenský řezník‘ Mladič prý trpí demencí, obhajoba žádá zrušení doživotí

Ratko Mladič v roce 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratko Mladič v roce 2017. | foto: Reuters

BĚLEHRAD Obhájci Ratka Mladiče, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu odsoudil k doživotnímu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně, žádají soud o zrušení rozsudku. Důvodem je chatrný zdravotní stav bývalého velitele bosenskosrbské armády, který prý trpí mírnou kognitivní poruchou, napsala v pondělí Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN). Onemocnění se projevuje jako zhoršení paměti a myšlení.

Haagský tribunál uznal Mladiče vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995. Vinen je rovněž ze zločinů proti lidskosti a z porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva. Rozsudek je ale prvoinstanční a nepravomocný. Obhajoba již dříve oznámila, že se proti němu odvolá.

Obhájci Mladiče v pondělí požádali soudce Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který agendu ICTY převzal, aby verdikt z listopadu 2017 zrušili. Odvolávají se přitom na srbského lékaře, který dříve tvrdil, že Mladić není zdravotně schopen se jednání tribunálu účastnit. Během čtení listopadového rozsudku bylo zasedání tribunálu na desítky minut přerušeno kvůli údajné nevolnosti souzeného. Soudce ho následně z jednací síně vykázal, a Mladić si tak zbytek čtení rozsudku vyslechl ve vedlejší místnosti.

Podle obhájců však tím soudce porušil Mladičova práva. „Respektování lidských práv obžalovaného znamená, že rozsudek není možné číst, pokud obžalovaný není schopen se tribunálu účastnit,“ cituje BIRN z prohlášení obhájců.

Advokáti se od začátku loňského roku snažili dosáhnout dočasného propuštění Mladiče, aby mohl být léčen v zahraničí. K tomu poskytla záruku i srbská vláda, což ale tribunál zamítl, stejně jako žádost obhájců o odklad vynesení listopadového rozsudku kvůli nedobrému zdraví souzeného.

ČTK