Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. listopadu 2019 19:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Část demonstrantů dramaticky uprchla na motocyklech z obléhané hongkongské univerzity

Demonstanti se snaží na lanech dostat z mostu, pod kterým na ně čekají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstanti se snaží na lanech dostat z mostu, pod kterým na ně čekají... | foto: Reuters

HONGKONG Desítkám prodemokratických demonstrantů se v pondělí podařilo dramaticky uprchnout na motocyklech z hongkongské polytechnické univerzity, zatímco na ně policie střílela gumové projektily. Informovala o tom agentura Reuters.

Demonstranti obsadili univerzitu minulý týden na protest proti vládě v Hongkongu. O víkendu policie univerzitní areál obklíčila a sváděla se studenty bitvu na dálku s pomocí slzného plynu. Demonstranti odpovídali zápalnými láhvemi a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl v neděli zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Byly to jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců krize v bývalé britské kolonii.

Studenti, kterým se v pondělí podařilo uprchnout, se podle Reuters spustili na ulici na plastových hadicích, zpravodajský web BBC zase psal o provazových žebřících. Demonstranti pak nasedli na motocykly, na kterých pro ně přijeli jejich stoupenci. Část demonstrantů ale policie podle Reuters zatkla.

Demonstranti u polytechnické univerzity jsou vybaveni plynovými maskami proti...
Demonstranti utíkají před proudem vody z vodního děla.

Mnoho dalších demonstrantů ale zůstává v budově univerzity uvězněno. Podle Reuters policie umožnila dvěma představitelům do budovy vstoupit, aby dělaly zprostředkovatele. „Situace je čím dál nebezpečnější,“ uvedl propekingský politik Jasper Tsang krátce po příjezdu na univerzitu. Zatímco mluvil, byly za ním slyšet exploze a v dálce byly vidět také plameny.

Další demonstranti mezitím podle Reuters házeli zápalné láhve a pokoušeli se dostat do budovy univerzity, policie proti nim ale použila slzný plyn a vodní děla a přiměla je k ústupu.

Podle hongkongských zdravotnických služeb bylo 116 lidí zraněno, z toho jedna žena vážně.

Dříve v pondělí policie zúžila okruh obléhání univerzity. Na stovky protivládních demonstrantů střílela gumové projektily a použila slzný plyn. Demonstranti podle Reuters házeli zápalné láhve a měli u sebe další zbraně. Několik desítek lidí, kteří se z univerzity pokusili uprchnout, policie zatlačila zpět.

Tsang se obává krveprolití

„Pokud se policie rozhodne proniknout dovnitř silou, aby lidi pozatýkala, bude tam velmi silný odpor ze strany demonstrantů, a obávám se, že se staneme svědky krveprolití. Tomu se chceme vyhnout,“ uvedl Tsang. Kromě Tsanga mohl na kampus jako zprostředkovatel také právní expert Eric Cheung. Ten uvedl, že na místě jsou uvězněny malé děti a starší osoby a že prioritou je evakuovat děti. Podle odhadů svědků je stále v univerzitním areálu přes 300 lidí.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá. Od začátku protestů bylo podle hongkongské policie zatčeno 4491 lidí ve věku 11 až 83. Policie zároveň odmítá nařčení z brutality.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...