Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Obnova Donbasu nebude levná. Moskva má peníze připravené

Svět

  8:00
KYJEV/PRAHA - Na východě Ukrajiny bylo zničeno 11 tisíc objektů, poškozeno bylo 35 měst. Obyvatelé Luhanské a Doněcké oblasti chtějí peníze na obnovu. Jenže zbytek Ukrajiny se bouří. Moskva naopak čeká na příležitost, jak si východ Ukrajiny koupit.

Žena prochází domem zničeným během bojů o Mariupol. foto: Reuters

Dokud se východní oblasti nezbaví separatistů, neměly by podle mnohých Ukrajinců dostávat od Kyjeva víc, než si zaslouží. Jenže když se o Donbas nepostará Kyjev, udělá to s radostí Moskva. A jeho obyvatelé budou Rusku vděčni za to, když se jim v bytě rozsvítí žárovka.

Ukrajina si je tohoto nebezpečí vědoma. Válka na Donbasu stále trvá, ale ukrajinská vláda již vytvořila agenturu pro otázky obnovy Donbasu a jmenovala jejího prvního ředitele. Stal se jím bývalý šéf Kirovogradské oblasti Andrej Nikolajenko.

Málokdo mu funkci závidí. Obnova zničeného území, na kterém žijí lidé z velké části nepřátelsky naladění vůči Kyjevu, bude stát obrovské peníze. Ty Ukrajina nemá.

VÍCE ZDE:

Už za vlády Viktora Janukovyče panovala mezi východem a zbytkem Ukrajiny značná žárlivost. Janukovyč pocházel z Donbasu a své domovině patřičně nadržoval při rozdělování státních prostředků. I proto si občané především Doněcké oblasti stále myslí, že „krmili celou Ukrajinu“.

Ve skutečnosti zastaralé fabriky, až na několik výjimek, které ovšem šikovně privatizovali Janukovyčovi přátelé a sponzoři, už dávno nebyly chloubou ukrajinské ekonomiky. Donbas byl řadu let oblastí dotační - bez financování z rozpočtu by se neobešel. Například v letech 2012 a 2013 dostávala Doněcká oblast z rozpočtu 10,9 miliardy hřiven. Nejvíc ze všech regionů. Třeba z rozpočtu projektu Pitná voda Ukrajiny dostal Donbas, kde žilo 15 procent obyvatel Ukrajiny, 75 procent všech prostředků.

Východ polykal peníze

Východ spolykal mnohonásobně víc peněz, než odvedl do státního rozpočtu, a také zásadně víc než východní oblasti, které Janukovyčův režim neměl tak v lásce - volby zde nikdy nevyhrál, a tak se odměňoval jen těm, kteří mu oddaně dávali svůj hlas.

K TÉMATU:

I to je důvodem poněkud vlažné solidarity Ukrajinců s jejich východoukrajinskými spoluobčany, postiženými humanitární katastrofou. Tím spíš, že v Kyjevě a Kyjevské oblasti začali v rámci šetření energií pravidelně vypínat na několik hodin elektřinu. Což je ve srovnání s obyvateli Donbasu vlastně maličkost.

Jenže řada Ukrajinců si myslí, že ruskojazyčné obyvatelstvo východu si za své strádání může tak trochu samo. „Nedávejte Donbasu peníze! Dávat peníze okupantům je nesmysl,“ říká publicista a známý bloger Sergej Ivanov. „Uplácet někoho za to, že zůstane součástí Ukrajiny, je nepřípustné,“ naráží Ivanov na nedávno schválený a značně kontroverzní zákon o zvláštním statusu Donbasu. A dodává: „Donbas vždy křičel, že se nakrmí sám, tak ať to ukáže.“

Žena prochází domem zničeným během bojů o Mariupol.
Bombardování Doněcku
Zničený dům po bombardování v Doněcku.
Válka na východě Ukrajiny. Zničená budova v Lysyčansku.

Před šířením podobných nenávistných nálad vůči východu varuje politolog a ředitel centra Expertní rada Iskander Chasimov. „V ukrajinských médiích se vytvořil obraz obyvatel Donbasu jako jakýchsi méněcenných lidí, Homo sovietikus, nedovzdělaných zabedněnců nebo kriminálníků. To je velmi nebezpečné. Musíme je vnímat jako své spoluobčany, jinak jimi opravdu přestanou být.“

S tím podle Chasimova souvisí i nutnost financování oblastí. Pokud jim Kyjev nezajistí důstojný život, budou mít nakonec opravdu pádný důvod připojit se k Rusku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!