1. září 2017 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obnova Texasu po hurikánu potrvá podle guvernéra roky. Náprava bude stát biliony korun

Zničené auto ve městě Rockport. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničené auto ve městě Rockport. | foto: ČTK

HOUSTON Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to v pátek texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena, guvernér tento týden řekl, že k nápravě bude nezbytná pomoc federální vlády v objemu více než 125 miliard dolarů (2,7 bilionu korun), což by překonalo i pomoc po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.

Abbott v pořadu Dobré ráno, Ameriko stanice ABC řekl, že voda v Houstonu už začala opadávat, ale další města záplavám stále čelí. „Vyhrabat se z téhle katastrofy bude trvat roky,“ dodal.

Podle Abbotta je klíčové, aby se Texas vrátil k normálnímu životu co nejrychleji. S obnovou pak pomůže nejen texaská vláda, ale i ta federální. Abbott také řekl, že Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) chce pomáhat především těm zasaženým, kteří neměli pojištěný majetek.

Zatopený Houston.
Národní garda na motorovém člunu pátrá po lidech uvízlých v zatopených obydlích.

S nutností rozsáhlé pomoci Texasu souhlasí i prezident Donald Trump. „Texas se rychle zotavuje díky těm skvělým mužům a ženám, kteří tvrdě pracují,“ napsal prezident na twitteru. Mnoho práce na obnově poničeného státu ale podle něj stále zbývá vykonat.

Starosta Houstonu Sylvester Turner dnes uvedl, že se obrátil na agenturu FEMA s žádostí o předběžnou pomoc v objemu 75 milionů dolarů (1,6 miliardy korun), která bude určena na odklízení trosek. Slíbil také, že do roka bude Houston opět zářit a že se stane ukázkou toho, jak si velké americké město poradilo s ničivou přírodní katastrofou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz