Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Obnovení procesu v kauze vraždy Kuciaka je šancí na spravedlnost, píše slovenský tisk

Jeden z obžalovaných Marian Kočner v síni slovenského nejvyššího soudu, který projednává odvolání ohledně tří obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. foto: ČTK

BRATISLAVA - Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je krokem k nastolení spravedlnosti a k možnému potrestání objednavatelů tohoto zločinu. Napsal to ve středu slovenský tisk v reakci na úterní verdikt nejvyššího soudu, po kterém se soud první instance bude muset znovu zabývat obžalobou proti podnikateli Marianu Kočnerovi z objednání Kuciakovy vraždy a proti Aleně Zsuzsové ze zprostředkování činu.
  8:39

„Hledání spravedlnosti nekončí. Viníci se trestu za svůj brutální čin nevyhnou,“ uvedl deník Pravda. Dodal, že soudci nejvyššího soudu upozornili na to, že soud první instance v případu zejména správně nevyhodnotil a nezohlednil všechny důkazy ani svůj verdikt dostatečně nezdůvodnil.

Podle listu důkazů, že Zsuzsuová vraždu zorganizovala, bylo dostatek a nepřímých důkazů vůči Kočnerovi existovalo také více než dost.

Jeden z obžalovaných Marian Kočner v síni slovenského nejvyššího soudu, který...
Ozbrojená eskorta přivádí Mariana Kočnera

„Tato společnost dluží Jánovi a Martině spravedlnost bez pochybností a pochybení, bez kalkulací, tak, aby se právo neohýbalo, ale zároveň právnické kličky nebránily právě této spravedlnosti. Dostali jsme všichni další šanci, soudcové, prokurátoři i veřejnost,“ napsal list Sme k vrácení případu soudu první instance. Doplnil, že spravedlnost pro Kuciaka a Kušnírovou potřebovala další šanci a nejvyšší soud ji poskytl.

Podle listu Denník N se po rozhodnutí nejvyššího soudu výrazně zvýšila šance, že v případu vraždy budou odsouzeni objednavatelé zločinu, které označila prokuratura. Deník na titulní stránce otiskl fotografii Kočnera s přeškrtnutým nápisem nevinen.

Také nejčtenější slovenský list Nový čas upozornil, že nejvyšší soud upozornil na mnoho nedostatků osvobozujícího verdiktu, který ve zmíněném nejsledovanějším soudním líčení v novodobých dějinách Slovenska loni v září vynesl nižší soud.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!