27. července 2017 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Obrana před regionální hrozbou.‘ Rumunsko potvrdilo záměr koupit od USA systém Patriot

Raketový systém MIM-104F PATRIOT PPAC-3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketový systém MIM-104F PATRIOT PPAC-3. | foto: Wikimedia

BUKUREŠŤ Rumunský ministr obrany Adrian Tutuianu ve čtvrtek potvrdil záměr své vlády koupit od Spojených států obranný raketový systém Patriot. Informovala o tom agentura AP. Americké ministerstvo zahraničí prodej těchto raket Rumunsku schválilo 11. července, čeká se přijetí potřebného zákona rumunským parlamentem.

V rámci schváleného prodeje může rumunská armáda získat sedm baterií Patriotů včetně radarů a kontrolních či odpalovacích zařízení. Cena by měla být 3,9 miliardy dolarů (87 miliard korun).

Tutuianu ve čtvrtek sdělil, že nejprve musí rumunský parlament schválit příslušný zákon, který definitivní uzavření kontraktu umožní. Podle ministrova názoru by Bukurešť mohla začít s platbami za rakety od letošního listopadu.

AP poznamenala, že je to poprvé, co některý z rumunských představitelů veřejně poskytl nějaké podrobnosti k této dohodě. Rakety rumunské armádě v případě uzavření kontraktu prodají zbrojní firmy Raytheon a Lockheed Martin.

Ministerstvo zahraničí USA při schválení prodeje raket Patriot uvedlo, že tato dohoda pomůže „zlepšit bezpečnost spojenecké země z NATO“. Systém podle něj posílí „obranu Rumunska a odstraší regionální hrozby“ a rovněž „ochrání spojence z NATO“, kteří v Rumunsku často provádějí cvičení.

Schválení kontraktu přes souhlas amerického ministerstva zahraničí dosud není pravomocné. Do 30 dnů se totiž proti němu může teoreticky ohradit Kongres.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz