Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klimkin žádá o zbraně: Obrana Ukrajiny je obranou Evropské unie

Evropa

  11:13aktualizováno  14:02
KYJEV/BERLÍN - Ukrajina potřebuje moderní obranné zbraně, aby udržela mír. V rozhovoru s listem Bild ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin opětovně vyzval k dodávkám zbraní pro ukrajinskou armádu. Zároveň upozornil, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nejde o Ukrajinu, ale o Evropu, proto je obrana Ukrajiny i obranou Evropské unie.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. foto: ČTK

„Debalceve je fackou do tváře EU,“ prohlásil Klimkin o městě, které ukrajinská armáda musela pod tlakem povstalců vyklidit. Ti na město zaútočili i přes dojednané příměří. Rebelové se hájili tím, že obklíčené Debalceve není na frontové linii, ale uvnitř povstaleckého území, proto se ho podmínky klidu zbraní netýkají.

Zbraně k udržení míru

„Naše výzva, že Ukrajina potřebuje moderní obranné systémy, je nadále aktuální. Ochránily by životy našich vojáků a zastrašily teroristy před dalšími útoky,“ řekl Klimkin. „Ty zbraně potřebujeme k míru, ne pro válku,“ dodal s tím, že Kyjev nežádá o tanky či raketomety, ale o protitankové systémy, transportní vozidla a šifrovací komunikační přístroje.

Na obranu Debalceve jsme měli muže i zbraně, kritizují vojáci ukrajinské velení

EU vyzbrojování ukrajinské armády odmítá a tvrdí, že by to vedlo ještě k většímu krveprolití. Možnost dodávek zbraní zatím nevyloučily Spojené státy. Americký prezident Barack Obama v této otázce ještě konečný verdikt neoznámil, rozhodnout chce až podle toho, zda budou podmínky klidu zbraní dodržovány.

Záruky dodržování míru

Klimkin také hovořil o tom, že Kyjev potřebuje záruky, že podmínky příměří budou skutečně dodržovány. To by prý mohla zajistit zahraniční mírová mise. Ukrajina by v této souvislosti upřednostnila policejní misi EU před misí OSN. Klimkin řekl, že Rusko už na Ukrajině své vojáky bez mezinárodního mandátu má a že nechápe, proč se Moskva staví proti případné mezinárodní mírové misi. Proti vyslání jednotek jsou v současné době také unijní představitelé.

Ukrajinské oběti obrany Debalceve

Nejméně 179 ukrajinských vojáků padlo za měsíc bojů při obraně města Debalceve na východě země. Podle agentury Reuters to oznámil poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. Bilance nemusí být konečná, neboť osud 81 vojáků není znám a dalších 110 jich bylo zraněno. Proruští rebelové, kteří město i přes vyhlášené příměří dobyli, tvrdili, že armáda přišla o stovky až tisíce mužů.

Situace v Donbasu se po pádu Debalceve stabilizovala, nadále je ale napjatá. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na podmínky dodržování míru dohlíží, ohlásila několik případů porušování příměří.

Boje skončili, říkají povstalci

Povstalci v pátek oznámili, že boje prakticky skončily. Nyní separatisté sdělili, že ještě dnes se u Luhansku uskuteční výměna zajatců. Armáda a rebelové by si vzájemně měli předat 37 zajatých, uvedl ruská agentura TASS.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...