Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Roušky do škol, zavelel Johnson na radu expertů. Názorový obrat vyvolal vlnu vzdoru, důvodů to má hned několik

Studentům v Anglii, centrální části Velké Británie, nebude nadále doporučováno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentům v Anglii, centrální části Velké Británie, nebude nadále doporučováno... | foto: ČTK/AP

Londýn/Praha Studentům v Anglii bylo dosud doporučováno roušky ve škole nenosit, nyní ale nadešel velký obrat. Ten se týká dětí ve věku 11 až 18 let. Premiér Boris Johnson jen pár dnů před návratem milionu žáků do vzdělávacích institucí změnil strategii, v ostrovním království to vzbudilo rozhořčené reakce. A to jak ze strany vládních poslanců, tak opozice.

Poslanec Johnsonových vládních konzervativců Huw Merriman prohlásil, že lidé jsou „unaveni a znechuceni“ tím, jak se nařízení neustále mění, píše server The Independent. Vypadá to podle něj pak, že vláda si je vymýšlí za pochodu. Další konzervativní poslanci vyzývali Johnsona, aby konečně dal na odborníky. Ministr školství Gavin Williamson odmítal všechny výtky s tím, že naslouchat nejnovějším lékařským radám je přesně to, co vláda momentálně dělá. Snaží se prý zvolit co nejobezřetnější přístup.

„Nebezpečí, které vám teď hrozí, není dáno covidem, protože když se podíváme do...
„Podstoupili jste něco, co žádná generace žáků před vámi,“ sdělil Johnson ve...

Překotné změny v antikoronavirových nařízeních, které se týkaly i škol, vzbudily minulý týden kritiku směřující k vládě i v České republice.

Stovky škol po celé Anglii se ještě v úterý ráno připravovaly na to, že budou vzdorovat vládnímu doporučení v boji s novým koronavirem a budou nabádat žáky, aby roušky ve společných prostorách využívali, píše The Guardian. Doporučení státu znělo, že nedoporučuje zakrývání nosu a úst ve školách, což zaměstnanci vládní agentury Public Health England odůvodňovali tím, že studenti a vyučující zůstávají ve stálých a neměnných skupinách, což snižuje riziko šíření. Dalším argumentem bylo, že nesprávné používání roušek může naopak zvýšit zdravotní rizika.

Vzít si roušku, či ne?

Ve středu je ale všechno jinak. Johnson otočil, vláda již není proti nošení roušek. Rozhodnutí, zda roušky po studentech ve společných prostorách jako jsou jídelny či třeba chodby, kde je těžší udržet rozestupy v rámci sociálního distancu, vyžadovat, či ne, bude ponecháno na jednotlivých ředitelích. V oblastech, které jsou z důvodu lokálních ohnisek nákazy pod nějakým typem větších omezení a restrikcí, aktuálně například Velký Manchester, budou roušky ve společných prostorách povinné.

Podle vládního poslance Merrimana ale změna vysílá špatnou zprávu, že školy nejsou bezpečným místem. Stav by dle něj mohl dále eskalovat a skončit až u zavedení povinnosti mít ochranu úst a nosu i v samotné třídě. Opoziční labouristé naopak kritizovali volnost ponechanou ředitelům ohledně (ne)nošení, protože prý jde o pouhé přehazování odpovědnosti na školy.

Johnson: Covid vás neohrožuje, absence ano

Zatímco Britové řeší, že názor na to, jak přínosné je (ne)nošení roušek, se mění ze dne na den, předseda britské vlády vidí primární nebezpečí jinde.„Podstoupili jste něco, co žádná generace žáků před vámi,“ sdělil Johnson ve svém středečním proslovu před studenty uprostřed knihovny v blíže nespecifikované škole v okresu East Midlands. „Miliony mladých lidí ztratilo 159 dnů, během kterých zkrátka nemohli jít do školy. Doma jste určitě dělali vše, co jste mohli, ale stejně jste se nemohli vidět s vašimi učiteli tváří v tvář, nemohli jste se účastnit sportovních akcí, nemohli jste splnit vaše zkoušky,“ uvedl.

„Nebezpečí, které vám teď hrozí, není dáno covidem, protože když se podíváme do statistik, šance, že mladí lidé projdou těžkým průběhem nemoci, jsou velmi, opravdu velmi nízké. Mnohem větší riziko je, že byste se i nadále nemohli vzdělávat ve škole,“ pronesl Johnson.

Změnu odstartovala Světová zdravotnická organizace (WHO), která o víkendu aktualizovala své stanovisko a uvedla, že nošení roušek je nápomocné k zmírnění šíření nemoci covid-19 v místech, kde důsledné dodržování rozestupů mezi učiteli a dětmi od 12 let a výše není z praktických důvodů možné. V návaznosti na to v úterý John Swinney, ministr vzdělávání autonomního skotského parlamentu, oznámil, že od pondělí 31. srpna bude nošení roušek v sekundárních školách povinné. Zároveň dodal, že když žák nebude mít roušku, nebude to důvodem pro to, aby byl poslán domů. Opatření poté zavedlo i Severní Irsko a aktuálně se projednává ve Velšském národním shromáždění.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...