Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Roušky do škol, zavelel Johnson na radu expertů. Názorový obrat vyvolal vlnu vzdoru, důvodů to má hned několik

Studentům v Anglii, centrální části Velké Británie, nebude nadále doporučováno nenosit ochranu úst a nosu v rámci sekundárních škol, tedy u dětí ve věku mezi 11 a 18 lety. Premiér Boris Johnson z hodiny na hodinu obrátil ve vládní strategii o 180 stupňů, navíc jen pár dnů před návratem milionu žáků do vzdělávacích institucí. Archivní snímek ze začátku srpna 2020, kdy se britský premiér snažil ukázat, že školy jsou bezpečné a rodiče se nemusejí bát poslat sem své děti. foto: ČTK/AP

Londýn/Praha - Studentům v Anglii bylo dosud doporučováno roušky ve škole nenosit, nyní ale nadešel velký obrat. Ten se týká dětí ve věku 11 až 18 let. Premiér Boris Johnson jen pár dnů před návratem milionu žáků do vzdělávacích institucí změnil strategii, v ostrovním království to vzbudilo rozhořčené reakce. A to jak ze strany vládních poslanců, tak opozice.
  17:16

Poslanec Johnsonových vládních konzervativců Huw Merriman prohlásil, že lidé jsou „unaveni a znechuceni“ tím, jak se nařízení neustále mění, píše server The Independent. Vypadá to podle něj pak, že vláda si je vymýšlí za pochodu. Další konzervativní poslanci vyzývali Johnsona, aby konečně dal na odborníky. Ministr školství Gavin Williamson odmítal všechny výtky s tím, že naslouchat nejnovějším lékařským radám je přesně to, co vláda momentálně dělá. Snaží se prý zvolit co nejobezřetnější přístup.

„Nebezpečí, které vám teď hrozí, není dáno covidem, protože když se podíváme do...
„Podstoupili jste něco, co žádná generace žáků před vámi,“ sdělil Johnson ve...

Překotné změny v antikoronavirových nařízeních, které se týkaly i škol, vzbudily minulý týden kritiku směřující k vládě i v České republice.

‚Bitvu jsme vyhráli, válku ještě ne.‘ Odpůrci roušek slaví Vojtěchův obrat, vadí jim chaos v opatřeních

Stovky škol po celé Anglii se ještě v úterý ráno připravovaly na to, že budou vzdorovat vládnímu doporučení v boji s novým koronavirem a budou nabádat žáky, aby roušky ve společných prostorách využívali, píše The Guardian. Doporučení státu znělo, že nedoporučuje zakrývání nosu a úst ve školách, což zaměstnanci vládní agentury Public Health England odůvodňovali tím, že studenti a vyučující zůstávají ve stálých a neměnných skupinách, což snižuje riziko šíření. Dalším argumentem bylo, že nesprávné používání roušek může naopak zvýšit zdravotní rizika.

Absence ve škole dětem uškodí mnohem více než samotný covid, tvrdí profesor a lékařský důstojník

Vzít si roušku, či ne?

Ve středu je ale všechno jinak. Johnson otočil, vláda již není proti nošení roušek. Rozhodnutí, zda roušky po studentech ve společných prostorách jako jsou jídelny či třeba chodby, kde je těžší udržet rozestupy v rámci sociálního distancu, vyžadovat, či ne, bude ponecháno na jednotlivých ředitelích. V oblastech, které jsou z důvodu lokálních ohnisek nákazy pod nějakým typem větších omezení a restrikcí, aktuálně například Velký Manchester, budou roušky ve společných prostorách povinné.

Podle vládního poslance Merrimana ale změna vysílá špatnou zprávu, že školy nejsou bezpečným místem. Stav by dle něj mohl dále eskalovat a skončit až u zavedení povinnosti mít ochranu úst a nosu i v samotné třídě. Opoziční labouristé naopak kritizovali volnost ponechanou ředitelům ohledně (ne)nošení, protože prý jde o pouhé přehazování odpovědnosti na školy.

Johnson: Covid vás neohrožuje, absence ano

Zatímco Britové řeší, že názor na to, jak přínosné je (ne)nošení roušek, se mění ze dne na den, předseda britské vlády vidí primární nebezpečí jinde.„Podstoupili jste něco, co žádná generace žáků před vámi,“ sdělil Johnson ve svém středečním proslovu před studenty uprostřed knihovny v blíže nespecifikované škole v okresu East Midlands. „Miliony mladých lidí ztratilo 159 dnů, během kterých zkrátka nemohli jít do školy. Doma jste určitě dělali vše, co jste mohli, ale stejně jste se nemohli vidět s vašimi učiteli tváří v tvář, nemohli jste se účastnit sportovních akcí, nemohli jste splnit vaše zkoušky,“ uvedl.

„Nebezpečí, které vám teď hrozí, není dáno covidem, protože když se podíváme do statistik, šance, že mladí lidé projdou těžkým průběhem nemoci, jsou velmi, opravdu velmi nízké. Mnohem větší riziko je, že byste se i nadále nemohli vzdělávat ve škole,“ pronesl Johnson.

Známkování či neznámkování maturit je velký otazník. Ani odborníci se neshodnou

Změnu odstartovala Světová zdravotnická organizace (WHO), která o víkendu aktualizovala své stanovisko a uvedla, že nošení roušek je nápomocné k zmírnění šíření nemoci covid-19 v místech, kde důsledné dodržování rozestupů mezi učiteli a dětmi od 12 let a výše není z praktických důvodů možné. V návaznosti na to v úterý John Swinney, ministr vzdělávání autonomního skotského parlamentu, oznámil, že od pondělí 31. srpna bude nošení roušek v sekundárních školách povinné. Zároveň dodal, že když žák nebude mít roušku, nebude to důvodem pro to, aby byl poslán domů. Opatření poté zavedlo i Severní Irsko a aktuálně se projednává ve Velšském národním shromáždění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!