Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obraz katastrofy. Satelitní snímky dokumentují běsnění sekty Boko Haram

Satelitní snámky odhalily obraz zkázy, kterou za sebou zanechává řádění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snámky odhalily obraz zkázy, kterou za sebou zanechává řádění... | foto: Digital GlobeReprofoto

ABUJA Jedno z měst na severu Nigérie, na které v uplynulých dnech zaútočili islamisté ze sekty Boko Haram, bylo téměř vymazáno z mapy. Obraz zkázy dokumentují satelitní snímky, které zveřejnila lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Ta o snímcích mluví jako o důkazu „zpustošení katastrofických rozměrů“.

Ve městech Baga a Baga Doron bylo zničeno či poškoženo na 3700 budov. Ozbrojenci na oblast zaútočili počátkem roku a boje si údajně vyžádaly až 2000 obětí. Nigerijská vláda to ale zpochybňuje a tvrdí, že obětí bylo jen 150.

„Detailní snímky ukazují zpustošení katastrofických rozměrů ve dvou městech, jedno z nich bylo téměř vymazáno z mapy za pouhé čtyři dny,“ uvedl Daniel Eyre z AI (celou zprávu AI si můžete přečíst ZDE). „Šlo o úmyslný útok na civilisty, z jejichž domů, zdravotnických zařízení a škol zůstaly nyní spálené trosky,“ dodal.

K TÉMATU:

Vypálené město

Ve městě Baga, které bylo hustě osídlené a rozkládá se na rozloze dvou čtverečních kilometrů, oheň poškodil nebo naprosto zničil asi 620 domů. Ve městě Baga Doron lehlo téměř nebo částečně popelem na 3100 budov.

Výzkumníci z Amnesty International porovnávali satelitní snímky z 2. ledna, což bylo den před útokem ozbrojenců, s fotografiemi ze 7. ledna. Na pozdějších záběrech již není vidět množství dřevěných rybářských lodí, které se nacházely na břehu Čadského jezera. Odpovídá to tvrzení svědků, že mnozí zoufalí obyvatelé před islamisty prchali přes jezero.

Jak poznamenala britská BBC, záběry sice ukazují zkázu, kterou má na svědomí Boko Haram, nicméně nedokáže se podle nich určit, jaký byl přesný počet obětí. Jak uvedl již minulý týden jeden z místních představitelů Musa Alhaji Bukar, prchající lidé mu prý říkali, že Baga, kde žilo asi 10 000 lidí, už „prakticky neexistuje“.

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau.
Pracovníci Červeného kříže rozdávají humanitární pomoc lidem, jež vyhnalo z...
Radikálové z islamistické sekty Boko Haram.
Proti extremistické sektě Boko Haram se snaží Nigerijci bojovat, ne vždy jsou však úspešní.

Stříleli a zabíjeli

Podle Amnesty International je stále velmi obtížné dostat se do míst, kde k útokům došlo, a nedaří se tak zjistit nějaké podrobnosti o mrtvých. Údaje nigerijské vlády jsou prý ale značně podhodnocené. „Zabili velké množství lidí,“ citovala AI jednoho ze svědků. „V jednu chvíli jsem viděl v Baga asi tak sto mrtvých. Utekl jsem do buše. Když jsme utíkali, dál stříleli a zabíjeli,“ dodal.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu občanů.

Útěk před Boko Haram:

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?