14. června 2018 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Britové vzpomínali na oběti tragického požáru v Grenfell Tower

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Minulý týden začala další fáze veřejného vyšetřování požáru v Grenfell Tower,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý týden začala další fáze veřejného vyšetřování požáru v Grenfell Tower,... | foto:  Petr Topič, MAFRA

LONDÝN Přeživší, příbuzní i přátelé obětí tragického požáru obytného domu Grenfell Tower v Londýně si ve čtvrtek modlitbami připomněli první výročí neštěstí. Plameny zachvátily budovu v noci na 14. června 2017 a vyžádaly si celkem 72 životů. Byl to nejhorší požár v Británii od druhé světové války, vzpomínky na něj i nyní vyvolávají v zemi emoce, uvedla agentura Reuters.

Už v noci se ohořelá výšková budova přikrytá bílým plátnem zbarvila dozelena, což je barva, kterou si přeživší a příbuzní obětí zvolili jako symbol tragédie. Zeleně byly osvíceny i některé okolní budovy a také rezidence britské premiérky Theresy Mayové.

Památku obětí uctila země přesně v poledne místního času tichem, které trvalo 72 vteřin. Každá vteřina připomínala jednoho z lidí, který při požáru zahynul. Více než minutu ticha držely během své návštěvy města Chester i britská královna Alžběta II. a manželka prince Harryho vévodkyně ze Sussexu. Přidali se i britští poslanci a vládní úředníci. Na oběti zavzpomínal před tréninkem také anglický fotbalový tým, který je nyní v Rusku, kde se koná mistrovství světa.

Přeživší a příbuzní obětí se ve čtvrtek shromáždili nedaleko výškové budovy, kde jen v tichosti vzpomínali na své blízké a někteří z nich drželi v rukou jejich fotografie. Britská premiérka nechala na místo neštěstí zaslat květiny, na kterých byl ručně psaný vzkaz, že „oběti nebudou nikdy zapomenuty“.

Přeživší, příbuzní i přátelé obětí tragického požáru obytného domu Grenfell Tower v Londýně si ve čtvrtek modlitbami připomněli první výročí neštěstí.
Už v noci se ohořelá výšková budova přikrytá bílým plátnem zbarvila dozelena, což je barva, kterou si přeživší a příbuzní obětí zvolili jako symbol tragédie.
ČTK
  • 0Diskuse