Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Rusko si připomíná konec války. Rudé náměstí zaplnily tanky i tisíce vojáků

Svět

  10:43
Moskva/Praha - Rusko si tradiční vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí připomíná 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Všech 12 000 aktérů přehlídky je podle úřadů očkováno proti covidu-19.

Premiér Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Vojenské přehlídky se konají i v řadě dalších ruských měst. Přehlídky na Rudém náměstí se zúčastnil také český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Mezi Českem a Ruskem přitom nedávno vypukla diplomatická roztržka kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého jsou podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU.

Rusko si tradiční vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí připomíná...
Vojenský pochod na Rudém náměstí na výročí konce druhé světové války. Ruské...

Loni Rusko slavnostní přehlídku odložilo kvůli pandemii na 24. června. Moskva tehdy pozvala na oslavy řadu státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten se v novém termínu oslav nakonec nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.

Ruský prezident Vladimir Putin v zahajovacím projevu zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. „Válka přinesla tolik nesnesitelných zkoušek, zármutku a slz, že na ni nelze zapomenout. A neexistuje odpuštění ani omluva pro ty, kteří znovu uvažují o agresivních plánech,“ prohlásil Putin. Rusko podle něj důsledně hájí mezinárodní právo. „Ale zároveň budeme pevně hájit naše národní zájmy, zajišťovat bezpečnost našich lidí“, dodal šéf Kremlu.

Nedělní vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 37 armádních jednotek. Před tribunou, na níž stál Putin a další ruští činitelé, projelo v mechanizované koloně 190 kusů vojenské a speciální techniky. Nad Rudým náměstím přeletěly desítky letounů a helikoptér, včetně nejmodernějších bojových strojů.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat