Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Kanadu udeřila sněhová bouře. Zasypala auta a vchodové dveře, lidé se vyhrabávají z domů

Na snímku je vidět, jak sníh dosáhl takové výše, že se v něm ztrácí i dospělý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je vidět, jak sníh dosáhl takové výše, že se v něm ztrácí i dospělý... | foto: Reuters

Praha Kanadská federální vláda pomůže newfoundlandské provincii odklidit následky silné sněhové bouře, která v pátek a v sobotu udeřila rychlostí větší než 130 km/h a pokryla ulice a domy vysokými závějemi. Zhruba deset tisíc lidí zůstalo bez elektřiny. Bouře zasypávala auta a vchodové dveře domů, takže se lidé museli doslova prohrabávat ven. O situaci informoval server listu The Guardian.

„Pokud se předpověď počasí vyplní, bude to ta nejsilnější a nejintenzivnější bouře, kterou jsem zažil za celý svůj život,“ prohlásil Eddie Sheerr, hlavní meteorolog stanice NTV News v kanadském Newfoundlandu pro The Washington Post.

Na snímku je vidět napadaný sníh, který uvěznil lidi v jejich domech.
Lidé se v St. John’s vyhrabávají ze svých domů.

A předpověď se skutečně vyplnila. Na mezinárodním letišti v St. John’s, což je hlavní město Newfoundlandu, nasněžilo nejvíc bílé nadílky od doby založení letiště v roce 1941. V rámci celého regionu padl rekord z roku 1999, co se napadaného sněhu týče. Z pátku na sobotu byl provoz letiště přerušen, odvolána byla i většina nedělních letů. Lidé na sociálních sítích začali bouři přezdívat „sněhový Armageddon“.

Starosta města St. John’s Danny Breen v pátek vyhlásil stav nouze a ten zůstává v platnosti do teď. Vyzval obyvatelé, aby zůstali doma a nic nepodnikali. Regionální premiér Dwight Ball požádal o pomoc kanadskou vládu včetně zapojení armádních jednotek.

Kanadská veřejnoprávní televize informuje o lavině, která zasypala přístavní čtvrť města St. John’s, protože je z jedné strany lemována velmi strmými kopci. Pohřešuje se jeden 26letý muž, který se v pátek vydal navštívit přítele uprostřed vánice.

Seamus O’Regan, kanadský ministr přírodních zdrojů, potvrdil přijetí žádosti a řekl, že armáda ještě může být povolána, je však nutné dohodnout se na konkrétních úkolech. Prvotním je dle něj odklizení cest na strategicky důležitá místa, jako jsou například nemocnice. Bouři popsal takto: „Je to sněhová kalamita a zároveň hurikán. Takováhle kombinace dokáže zhasnout celé město.“ Někteří lidé se rozhodli nelámat si s nepříznivými podmínkami hlavu a přeměnili své vchody v lednice.

Kanadský premiér Justin Trudeau na svém Twitteru uvedl: „Pomoc je na cestě.“ Bouře se bude dále pohybovat směrem ke Grónsku a Islandu, kde by měla udeřit v již mírnějších parametrech.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!