12. listopadu 2010 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: V Hirošimě jednají nositelé Nobelovy ceny za mír

Dalajlama a nositelka Nobelovy ceny za mír Jody Williamsová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama a nositelka Nobelovy ceny za mír Jody Williamsová | foto: Reuters

TOKIO Podpořit úsilí o likvidaci jaderných zbraní je cílem setkání nositelů Nobelovy ceny za mír, které začalo v pátek v Hirošimě.

V místě prvního jaderného útoku ze srpna 1945, který v tomto japonském městě připravil o život 140 000 lidí, diskutují držitelé prestižní ceny o otázkách války a míru a připomínají si vězněné laureáty.

Zleva Muhammad Baradej, Jody Williamsová, dalajlama a Frederik Willem de Klerk

Summit nositelů Nobelovy ceny za mír se pořádá každoročně, ale letos poprvé se uskutečnil mimo Evropu. Mezi hosty je tibetský dalajlama, bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk, někdejší šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej nebo irská aktivistka Mairead Maguireová.

Wu-er Kchaj-si, bývalý vůdce čínských studentů při demonstracích na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Americký prezident Barack Obama, který cenu obdržel loni, se hirošimského zasedání neúčastní, ale jeho cíle podpořil. Na summitu chybí i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, jemuž dlouhou cestu z Moskvy do Japonska nedoporučili lékaři.

Dalajlama a Wu-er Kchaj-si, bývalý vůdce čínských studentů při demonstracích na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Účastníci zasedání si připomněli ty z držitelů ceny, jejichž neúčast způsobilo pronásledování a represe ze strany státu. Je to barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij, jejíž propuštění z dlouholeté internace se očekává každým dnem, a hlavně letošní laureát, vězněný čínský aktivista Liou Siao-po.

Jeho jménem na hirošimské konferenci vystoupil Wu-er Kchaj-si, bývalý vůdce čínských studentů při demonstracích na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

"Těším se na den, kdy v mé zemi bude nastolena svoboda projevu," citoval Wu-er z posledního Liouova projevu před zatčením.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz