Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obrazy ze zabavené sbírky jsou online. Přetížený web zkolaboval

Obrazy z bytu Corneliuse Gurlitta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrazy z bytu Corneliuse Gurlitta | foto: Reuters

BERLÍN Německé úřady na internetu zveřejnily prvních 25 obrazů z rozsáhlé sbírky cenných obrazů moderního umění, zabavené v Mnichově Corneliu Gurlittovi. Kvůli velkému zájmu veřejnosti ale příslušná webová stránka v úterý zkolabovala. Zhruba třetina Gurlittovy kolekce v odhadované hodnotě jedné miliardy eur má podle vyšetřovatelů jasný původ, u téměř tisíce děl ho však bude nutné prověřit.

Na webu magdeburské centrály pro pátrání po kradeném umění (www.lostart.de) zveřejnily úřady obrazy od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Franze Marca, Carla Spitzwega a jiných umělců (podívejte se ZDE). Další zabavená díla mají být na těchto stránkách prezentována v následujících dnech. Mluvčí německé vlády v pondělí přislíbil, že úřady postupně zveřejní seznam všech obrazů z Gurlittovy sbírky, po čemž veřejnost stále silněji volala.

VÍCE ZDE:

Obrovský zájem, zejména možných dědiců uměleckých děl z valné části zřejmě uloupených nacisty, ale v úterý způsobil kolaps internetové stránky. "Je prostě příliš mnoho lidí, kteří se na obrazy chtějí podívat, a proto čelíme technickým problémům," sdělila podle agentury AP Sabine Kramerová z vládní Internetové databáze ztraceného umění.

Několik rodin již prý uplatnilo nárok na některá z nyní objevených děl. Jsou mezi nimi i dědici židovského právníka z Drážďan Fritze Sala Glasera, jemuž údajně patřilo 13 z 25 obrazů zveřejněných na internetu.

Kolekce ukrytá v mnichovském bytě osmdesátiletého syna obchodníka s uměním čítala celkem 1406 položek. Podle augsburského státního zastupitelství je potřeba prověřit původ asi 970 z nich. Zhruba 380 děl podle úřadů nejspíš patří do kategorie nacisty potíraného "zvrhlého umění", u zbývajících přibližně 590 kusů sbírky je nutné zjistit, zda je hitlerovský režim zabavil právoplatným majitelům.

K co nejrychlejšímu objasnění původu zkonfiskovaných obrazů vytvořily německé úřady speciální expertní tým, který bude pracovat souběžně s vyšetřovateli.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.