2. června 2019 11:53, aktualizováno  15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Obří výletní loď narazila v Benátkách do mola a menšího plavidla. Mohl selhat motor

Obří výletní loď narazila při pokusu o zakotvení v Benátkách do menšího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří výletní loď narazila při pokusu o zakotvení v Benátkách do menšího... | foto: ČTK

Benátky  Obří výletní loď dnes ráno při pokusu o zakotvení narazila ve značné rychlosti do přístavního mola v Benátkách a střetla se i s menším plavidlem, které už na místě kotvilo. Informovala o tom agentura ANSA. Lehké zranění utrpěly čtyři zahraniční turistky, uvedl server listu La Stampa. Podle dosavadních zjištění kolizi způsobila technická závada, když se větší z lodí zasekl jeden motor, takže nedokázala včas zpomalit. Představitelé italské vlády vzápětí vyzvali, aby město vjezd obřích lodí do centra zakázalo.

V neděli ráno narazila výletní loď v Benátkách (při pokusu o zakotvení) do...
V neděli ráno narazila výletní loď v Benátkách (při pokusu o zakotvení) do...

Nehoda se odehrála v neděli ráno kolem 8:30 SELČ u kotviště San Basilio v kanálu Giudecca, kterým lodě proplouvají do samotného centra severoitalského města. Na videu, které pořídil jeden ze svědků nehody, je vidět obří loď, která zjevně nedokáže zastavit a následně narazí do přístavního mola a menšího plavidla. Lidé z něj rychle vyskakovali a prchali po molu. Právě na palubě menší lodi utrpělo několik lidí zranění.

Havárie si vyžádala čtyři lehce zraněné. Pohmožděniny a šok utrpěly čtyři zahraniční turistky ve věku od 66 až 72 let, podle deníku La Stampa jde o dvě Australanky, jednu Novozélanďanku a jednu Američanku.

Vlastník velké lodi, společnost MSC Cruises, uvedla, že plavidlo mělo technické problémy. Při vjezdu do města loď doprovázely dva vlečné čluny, jejichž posádky kapitán MSC OPera o potížích informoval. Čluny se pokoušely výletní loď zbrzdit pomocí vlečných lan, ale neuspěly.

„Dva vlečné čluny se pokoušely obra zastavit, pak se ale kvůli kolizi s vyhlídkovou lodí přetrhlo vlečné lano,“ citovala agentura ANSA Davida Calderana, šéfa benátské asociace sdružující posádky vlečných člunů.

Na místo krátce po nehodě dorazil starosta Benátek Luigi Brugnaro. Na twitteru poté napsal, že je nemyslitelné, aby velké lodě dál proplouvaly kanálem Giudecca. Stejně pak na havárii reagovali i ministr dopravy a ministr kultury.

Nehoda natočená z lodi: 

„Tato nehoda v benátském přístavu dokazuje, že velké lodě už nemohou dál proplouvat kanálem Giudecca. Po mnoha letech netečnosti jsme konečně blízko řešení, kterým ochráníme jak turismus, tak lagunu,“ napsal na twitteru ministr dopravy Danilo Toninelli. Prakticky stejně se vyjádřil i ministr kultury Alberto Bonisoli.

Obří výletní lodi jsou dlouhodobě trnem v oku řady Benátčanů. Kritici velkých plavidel s tisícovkami turistů na palubě usilují o to, aby do města nemohly vůbec zajíždět.

Loď MSC Opera byla postavena v roce 2004 a uveze až 2675 pasažérů ve 1071 kabinách. Je 275 metrů dlouhá a 54 metrů vysoká. Do Benátek se vracela z plavby zahájené 26. května, během níž turisté viděli Kotorskou zátoku v Černé Hoře a řecké ostrovy Mykonos, Santorini a Korfu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!