22. března 2018 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obvinění Sarkozyho je podle bratrance Kaddáfího ‚božím trestem‘ za francouzské nálety na Libyi

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a libyjský diktátor Muamar Kadáfí v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a libyjský diktátor Muamar Kadáfí v... | foto: ČTK

KÁHIRA Obvinění vznesená proti bývalému francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu za korupci jsou „božím trestem“ za Sarkozyho roli při útocích NATO na Libyi v roce 2011. V rozhovoru s agenturou AP to řekl bratranec někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Libye podle něj Sarkozymu poskytla 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

Sarkozy byl ve středu ve Francii obviněn z nezákonného financování předvolební kampaně v roce 2007. Využil k tomu údajně peněz, které mu poskytli Libyjci.

Kaddáfího bratranec Ahmad Kaddáf Dam, který žije nyní v Egyptě, řekl, že věděl o milionech eur, které Kaddáfího režim Sarkozymu poskytl. Podle Kaddáfa Dama Libye usilovala o podporu Francie při vytvoření takzvaných Spojených států afrických, což byl nikdy nerealizovaný sen Muammara Kaddáfího. Mluvil o něm ve svých projevech až do roku 2010. „Potřebovali jsme mít v Elysejském paláci přítele. Padesát milionů eur není na Afriku moc,“ řekl Kaddáf Dam v rozhovoru pořízeném v jeho luxusním káhirském bytě.

Když Libyjci vyšli v roce 2011 do ulic, stejně jako lidé v několik dalších arabských zemích, poslal Kaddáfí k zákroku proti protestům v Benghází tanky a vojáky. Z obavy z masakrů se Sarkozy a další západní politici rozhodli v březnu zahájit leteckou operaci proti Kaddáfího jednotkám. Po sedmi měsících bojů se povstalcům podařilo vládu svrhnout a Kaddáfí byl zabit.

K Sarkozyho nynějším potížím Kaddáf Dam řekl: „Díky bohu, to je boží trest, protože byl mezi prvními, kdo zahájili nálety na Libyi.“ Mnoho Libyjců, kteří se na předání peněz podíleli, podle něj buď už nejsou naživu, nebo se z obavy o svůj život skrývají. Z těchto lidí jmenoval bývalého Kaddáfího ministra financí Bašíra Sáliha, který v únoru přežil v Jihoafrické republice pokus o atentát. 

Dále se zmínil o bývalém ministrovi ropného průmyslu Šukrím Ghanímovi, utopeném v roce 2012 ve Vídni v Dunaji. Někdejší předseda vlády Baghdádí Mahmúdí a bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí jsou podle Kaddáfa Dama v rukou libyjských milicí.

Po Kaddáfího pádu v Libyi zavládl chaos a dřívější povstalecké skupiny ve čtvrtek působí jako milice napojené na dvě vzájemně soupeřící vlády. Podle Kaddáfa Dama způsobil Kaddáfího pád Libyi „zničení a ponížení“. Za to, že je z ní nyní „doupě extremismu a terorismu“, nese podle něj odpovědnost Sarkozy a další západní politici.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!