Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Absurdní a hloupá obvinění, odmítl Kreml spojování s destrukcí Nord Streamu

Dánský ministr obrany Morten Boedskov (vlevo), premiérka Mette Frederiksenová, ministr pro klima Dan Joergensen (uprostřed) a ministr zahraničních věcí Jeppe Kofod (vpravo) hovoří s médii o úniku plynu na plynovodech Nord Stream v Baltském moři. (27. září 2022) foto: Reuters

Kreml reagoval na obvinění ze sabotáže plynovodů Nord Stream. Uvedl, že se dalo čekat, ale je absurdní a hloupé. Poškození podle něj není v zájmu Ruska ani Evropy. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech nevznikla náhodou, ale byla výsledkem úmyslné akce.
  13:12aktualizováno  13:27

Veškerá tvrzení, že Rusko poškození způsobilo, jsou hloupá, dala se však očekávat, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva ale podle něj zaznamenala prudký nárůst zisku amerických společností, které dodávají plyn do Evropy. Mluvčí také v rámci dotazů na odpovědnost Ruska novinářům připomněl, že americký prezident Joe Biden v únoru před ruskou invazí hovořil o ukončení projektu Nord Stream 2. Moskva hodlá kvůli záležitosti svolat jednání Rady bezpečnosti OSN.

Politici považují poškození za sabotáž

Stále více evropských politiků hovoří o poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako o sabotáži. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na twitteru napsal, že tímto incidentem vstoupil kontinent do nové fáze hybridní války.

„NATO a EU by měly (úmyslné útoky na Nord Stream) brát vážně a patřičně na ně reagovat,“ uvedl Rinkévičs, který o věci telefonicky hovořil s šéfem dánské diplomacie Jeppem Kofodem. Dánský ministr obrany Morten Bodskov ve středu situaci probíral s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, podle něj se shodli, že aliance by měla lépe chránit kritickou infrastrukturu v členských zemích.

„Rusko je v Baltském moři silně vojensky přítomno a my očekáváme, že bude dál chřestit zbraněmi,“ uvedl Bodskov. Podle něj potrvá jeden až dva týdny, než bude bezpečné prozkoumat místa, kde jsou plynovody poškozené, a zjistit, co se tam stalo.

Za eskalaci situace na Ukrajině považuje úmyslné poškození plynovodů i polský premiér Mateusz Morawiecki. Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní, teprve pak bude možné poškozená místa detailněji prozkoumat.

Ze tří z celkových čtyř větví podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 po pondělním náhlém poklesu tlaku uniká plyn. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Plyn uniká z míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.

O úmyslném poškození v úterý hovořila dánská i švédská vláda a také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Zatím není jasné, kdo nebo proč na plynovody zaútočil.

„Tyto incidenty nejsou náhoda a mají dopad na nás všechny,“ připojila se ve středu ústy vysokého představitele Josepa Borrella celá EU. „Všechny dostupné informace naznačují, že tyto úniky jsou výsledkem úmyslného činu. Budeme podporovat jakékoliv vyšetřování s cílem vyjasnit, co se stalo a proč,“ pokračuje prohlášení.

Unie v něm také avizuje snahu „zvýšit naši odolnost v energetické bezpečnosti“ a důraznou a společnou reakci, potvrdí-li se podezření ze sabotáže. Podobné vyjádření přišlo už v úterý večer od předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové, která hovořila o „nejsilnější možné reakci“.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes oznámila, že na vyšetřování incidentu se bude podílet i německé námořnictvo. „Okolnosti tohoto znepokojivého incidentu se musí rychle vyjasnit a je třeba zjistit, kdo je za něj zodpovědný,“ řekla Lambrechtová.

Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýšilo úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů. Podle premiéra Jonase Gahra Störeho však Norsku žádné konkrétní nebezpečí nehrozí. Ruské velvyslanectví v Kodani podle agentury RIA Novosti požádalo Kodaň, aby mu sdělila veškeré podrobnosti o poškozeních plynovodu, jakmile je bude mít k dispozici. Norská vláda následně oznámila, že na místo vyšle armádu.

Německé rozvědky podle listu Tagesspiegel varovaly, že Nord Stream možná po havárii už nebude nikdy fungovat. Pokud se nepodaří potrubí opravit velmi rychle, dostane se do něj obrovské množství slané vody, což způsobí korozi.

Provozovatel plynovodního potrubí, konsorcium Nord Stream AG, na druhou stranu ve středu sdělilo, že zatím nevylučuje, že se vedení podaří po havárii obnovit a zprovoznit. „Nikdo teď nedokáže seriózně říci, jak to tam dole vypadá,“ řekl mluvčí Ulrich Lissek. Dá se prý odhadovat, že poškození je rozsáhlé, o způsobu opravy nebo nákladech na ni nechtěl spekulovat.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat