Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Obviněný za vyjádření názoru.‘ Slovenský expremiér Fico se hájí na sociálních sítích

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

BRATISLAVA Bývalý slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že ho policie stíhá za vyjádření názoru. Fico to v pátek napsal na sociální síti po čtvrtečním oznámení policie, že ho obvinila ze schvalování trestného činu a z dalších deliktů. Stíhání souvisí s tím, že Fico se zastal někdejšího poslance krajně pravicové strany Kotlebovci- Lidová strana Naše Slovensko Milana Mazureka, který byl za protiromské výroky odsouzen k peněžitému trestu a přišel o poslanecký mandát.

„Obviněný za vyjádření názoru,“ napsal Fico v titulku své reakce. Připojil také svou dřívější videonahrávku, ve které obhajoval výroky Mazureka a kvůli které je stíhán.

Ve zmíněné nahrávce, kterou Fico zveřejnil poprvé v září po odsouzení Mazureka, expremiér uvedl, že „Mazurek řekl to, co si myslí téměř celý národ. Když popravíte někoho za pravdu, uděláte z něj národního hrdinu“. Kvůli nahrávce policie obvinila Fica ze schvalování trestného činu, jakož i z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Fico také napsal, že on sám celý život bojoval spolu se svou stranou proti fašismu a extremismu ve slovenské společnosti.

Po odsouzení Mazureka se na Slovensku objevily billboardy s fotografií tohoto již exposlance s nápisem „Milan Mazurek vyhozen z parlamentu za vyslovení názoru!“. Soudy Mazureka potrestaly za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico není prvním někdejším vrcholným politikem země, který v kampani před únorovými parlamentními volbami čelí stíhání. Tento týdan vyšetřovatel obvinil exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s daňovým deliktem jeho rodinné firmy KTAG, jejíž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu v roce 2014. Nyní je Kiska předsedou nové strany Za lidi, jež je na Slovensku po Směru-SD druhou nejpopulárnější stranou.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....