11. září 2017 17:31, aktualizováno  21:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měli bílí turisté při evakuaci přednost? Přeživší ze zdevastovaného ostrova si stěžují na rasismus

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PAŘÍŽ Část černošské a míšenecké populace z francouzské části karibského ostrova Svatý Martin, který minulý týden zasáhl hurikán Irma, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali při evakuaci z této lokality přednost. Upozornila na to agentura AP.

Rozhořčení nad údajnou diskriminaci - ať už skutečnou, či jen zdánlivou - podle ní odhaluje rasové napětí, dlouhodobě sužující někdejší odlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

Johana Soudiagomová ze Svatého Martina místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. „Bylo to selektivní,“ tvrdí zjevně otřesená žena. „Bylo to jako kdyby se řeklo: je nám líto, ale bereme jen bílé. Na lodi byli jen bílí,“ prohlásila.

Je ale běžnou praxí, že turisté bývají evakuováni jako první z oblasti pohromy z praktických důvodů, poznamenala AP s připomínkou, že turisté totiž nemívají vlastní dům, auto ani zásoby potravin.

Francouzský premiér trval na tom, že přednost měli jedině ti nejzranitelnější. Vládní mluvčí Christophe Castaner uvedl, že chápe frustraci ostrovanů z reakce vlády, ale připisoval výhrady „emočnímu šoku“, protože „dopady byly psychologicky mimořádně tvrdé“.

Soudiagomová a další svědci v televizi uvedli, že loď v pátek odvezla turisty, mezi nimi také Američany, do bezpečí, ale zanechala na místě mnoho potřebných z řad místních obyvatel, včetně matek a dětí.

Evakuace turistů na Svatém Martinu.
Evakuace před hurikánem Irma z ostrova Svatého Martina.

Reprezentativní rada černošských sdružení CRAN žádá, aby francouzský parlament zahájil vyšetřování událostí kolem hurikánu Irma.

Škody za 31 miliard korun

Irma, která v pondělí nad Floridou zeslábla na tropickou bouři, v minulých dnech způsobila značné škody mimo jiné na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (přes 31 miliard korun).

Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Celkově si hurikán Irma v Karibiku vyžádal nejméně 38 lidských životů, z toho deset na Kubě.

Ostrov Svatého Martina je rozdělen na severní, francouzskou část, a jižní, která patří Nizozemsku. Ostrov Svatý Bartoloměj je francouzský.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz