Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatelé vietnamského města odchytávali holuby, považovali je za špiony

Svět

  10:00
HANOJ - Obyvatele vietnamského pobřežního města Da Nang od listopadu loňského roku děsí holubi se záhadnými značkami na křídlech, kteří neustále přistávají na střechách jejich domů. Od loňského roku už jich proto nejméně 16 odchytili a odnesli na policii s podezřením, že holubi jsou čínskými špehy, napsal zpravodajský server BBC News.
Holub (ilustrační foto)

Holub (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pravda je ale mnohem prozaičtější - místo okřídlených agentů cizí rozvědky jde o obyčejné závodní holuby, kteří si při dálkových přeletech potřebují odpočinout.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle značek na křídlech a kroužcích na nohou se policistům podařilo zadržené holuby identifikovat a vrátit majitelům z holubářských klubů v sousedních zemích. Panika kolem holubů nicméně dokazuje, jak napjaté zůstávají vztahy mezi Vietnamem a Čínou.

Holubi a veverky

Rozpory se vyostřily v roce 2014, kdy Čína přesunula jednu ze svých ropných plošin do vod, na něž si činí nárok Vietnam. To vyvolalo ve Vietnamu zřídka vídané násilné protičínské protesty.

Holubi ve Vietnamu byli podezření ze špionáže zproštěni, ale v minulosti jejich kolegové skutečně pomáhali při shromažďování informací - využívali je například Britové během druhé světové války. A podezření už vyvolala i další zvířata; například v roce 2004 Írán zadržel 14 veverek poblíž továrny na obohacování jaderného materiálu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat