Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obyvatelé vietnamského města odchytávali holuby, považovali je za špiony

Svět

  10:00
HANOJ - Obyvatele vietnamského pobřežního města Da Nang od listopadu loňského roku děsí holubi se záhadnými značkami na křídlech, kteří neustále přistávají na střechách jejich domů. Od loňského roku už jich proto nejméně 16 odchytili a odnesli na policii s podezřením, že holubi jsou čínskými špehy, napsal zpravodajský server BBC News.
Holub (ilustrační foto)

Holub (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pravda je ale mnohem prozaičtější - místo okřídlených agentů cizí rozvědky jde o obyčejné závodní holuby, kteří si při dálkových přeletech potřebují odpočinout.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle značek na křídlech a kroužcích na nohou se policistům podařilo zadržené holuby identifikovat a vrátit majitelům z holubářských klubů v sousedních zemích. Panika kolem holubů nicméně dokazuje, jak napjaté zůstávají vztahy mezi Vietnamem a Čínou.

Holubi a veverky

Rozpory se vyostřily v roce 2014, kdy Čína přesunula jednu ze svých ropných plošin do vod, na něž si činí nárok Vietnam. To vyvolalo ve Vietnamu zřídka vídané násilné protičínské protesty.

Holubi ve Vietnamu byli podezření ze špionáže zproštěni, ale v minulosti jejich kolegové skutečně pomáhali při shromažďování informací - využívali je například Britové během druhé světové války. A podezření už vyvolala i další zvířata; například v roce 2004 Írán zadržel 14 veverek poblíž továrny na obohacování jaderného materiálu.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat