Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ochranné obleky, izolace a smrt - ebola děsí západní Afriku

Testy na přítomnost viru ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testy na přítomnost viru ebola. | foto: Reuters

KONAKRY/MONROVIA Někteří obyvatelé západní Afriky si teď musí připadat jako v hororu, který se stal skutečností: lékaři ve futuristických ochranných oblecích drží jejich příbuzné a přátele zavřené v improvizovaných karanténních stanicích. Vláda vydává zákaz konzumace volně žijících zvířat, jako jsou netopýři či opice. Podle agentury DPA jsou lidé bezradní, nemají dostatek informací, a někteří proto reagují podrážděně a agresivně.

Nedávno napadli vesničané na jihovýchodě Guineje s kameny v ruce ošetřovnu organizace Lékaři bez hranic. "Obavy lidí zcela chápeme. Ebola se dosud v Guineji nikdy nevyskytla. Vidět naše spolupracovníky oblečené od hlavy až k patě v ochranných oblecích musí být pro někoho, kdo to nezná, dost šokující," uvedla koordinátorka zdravotníků Corinne Benazechová. Situace se prý na místě incidentu uklidnila teprve poté, co se lékaři sešli se zástupci úřadů, s kmenovými stařešiny a zástupci mladých. Mohli pak v klidu pokračovat ve své práci.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři vs. léčitelé

Místní úřady obyvatele vyzývají, aby si myli ruce a vyhýbali se fyzickému kontaktu. Byly zřízeny informační telefonní linky, na něž se můžou obrátit lidé v případě, že na sobě pozorují příznaky nemoci. Noviny jsou však zároveň plné titulků, které hlásí stoupající počty mrtvých. V Guineji je jich už více než sto, v Libérii přes deset. To zrovna nepřispívá k uklidnění situace.

Problémem nadále zůstává i fakt, že zdravotníci nemůžou pečovat jen o nakažené, ale musí také pátrat po těch, kteří s nimi přišli do přímého kontaktu. Jen tak se dá zabránit dalšímu šíření nemoci. To však někteří v západní Africe nedokážou pochopit. Chybí jim k tomu potřebné vědomosti.

Často tak dochází ke zbytečným sporům. Krátce po propuknutí epidemie v Guineji se několik pacientů vyplížilo v noci z nemocnice, aby se o své nemoci poradili s tradičními léčiteli. Měli totiž za to, že trpí záhadnou chorobou, kterou "normální" lékaři nemůžou vyléčit.

Zdravotník rozstřikuje dezinfekci v příbytku člověka, jenž přišel do kontaktu s virem ebola.

Zdravotník rozstřikuje dezinfekci v příbytku člověka, jenž přišel do kontaktu s virem ebola.

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola.

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky viru ebola.

V Libérii uprchla na začátku dubna z nemocnice nakažená žena a odjela hromadnou dopravou domů. Ohrozila tak na životě desítky lidí. Zdravotníci ji nakonec vypátrali a s celou rodinou umístili do karantény. Tyto a podobné případy přiměly liberijské ministerstvo zdravotnictví k přijetí zákonných opatření na potrestání úmyslného šíření nemoci.

Panikaří i cizinci

Nervózní nejsou ale jen místní. Také cizinci žijící v postižených státech propadli nejdřív panice. "Určitou dobu uvažovalo mnoho z nich, že se vrátí domů. Nakonec většina zůstala," říká Američan Matt Jones žijící v liberijské metropoli Monrovia. Atmosféra je prý už mnohem lepší.

Zásluhu na tom má i tisková zpráva amerického velvyslanectví, která vyvrátila některé tradované omyly a mýty. Zdůraznila například, že nakažení lidé, u nichž nebyl zaznamenán akutní průběh nemoci, nejsou jejími přenašeči. "Když se někdo cítí natolik dobře, aby se pohyboval mezi lidmi, znamená to, že není nakažlivý," stojí ve zprávě. Velvyslanectví také dementovalo tvrdošíjný omyl, že se nemoc může přenášet prostřednictvím bankovek nebo vodou v bazénu.

Je ale jedno, kolik osvětových akcí se pořádá: ebola je a zůstane hrozivou smrtelnou chorobou, na niž zatím neexistuje lék. Tato jistota stačí na to, aby lidé v západní Africe měli strach.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...