19. prosince 2012 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Očkování = špionáž. Pákistánští militanti střílí po zdravotnících

Medika trefila kulka do hlavy. V nemocnici bojuje o život.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medika trefila kulka do hlavy. V nemocnici bojuje o život. | foto: Reuters

PÉŠÁVÁR Další zdravotníci pracující v Pákistánu v rámci kampaně na vymýcení dětské obrny se stali obětí neznámých útočníků. Od úterý je to už šestý případ. K atentátům se zatím nikdo nepřihlásil, nicméně Taliban v minulosti před očkováním varoval. Jde prý o kampaň západních agentů.

K posledním atentátům došlo v Péšáváru na severovýchodě země. Ozbrojenci tam zastřelili jednu z vedoucích pracovníc očkovací kampaně a jejího řidiče. Útok zranil i medika, který se na programu podílel jako dobrovolník.

Čtěte také:

Auto zdravotníků zasypali kulkami dva muži projíždějící na motorce na předměstí Péšáváru, upřesnil server BBC a dodal, že OSN program, během něhož bylo rozdáno na 5,2 milionů vakcín, výrazně omezila.

Medika trefila kulka do hlavy. V nemocnici bojuje o život.

Medika trefila kulka do hlavy. V nemocnici bojuje o život.

V úterý během koordinovaného útoku zemřela v Péšáváru další zdravotnice, čtyři její kolegyně podlehly střelcům v Karáčí. "Byly to plánované a koordinované útoky na několika místech zároveň. Všechny se odehrály během dvaceti minut," citoval server BBC mluvčího pákistánské policie.

CIA sbírala DNA bin Ládinových příbuzných
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, hnutí Taliban ale už dříve vyhrožovalo, že proti zdravotníkům očkujícím proti obrně zasáhne. Militanti v minulosti několik pracovníků nevládních organizací unesli, vakcinaci totiž považují za součást špionáže.

Falešné očkování pod taktovkou CIA

Proti očkování se v některých částech Pákistánu ozývají protestní hlasy. Lidé jsou podezřívaví hlavně poté, co vyšel najevo skutečný cíl očkovacího programu proti žloutence na severu země v roce 2011. Američané tehdy v okolí Abbotábbádu pod zástěrkou vakcinace sbírali vzorky DNA, které je měly dovést až k nejhledanějšímu teroristovi Usáma bin Ládinovi.

jvJana Vrubelová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!