Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastavte přeočkovávání třetí dávkou, vyzvala WHO. Přednost má vakcinace v chudých zemích

Svět

  19:43
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu vyzvala k dočasnému zastavení přeočkovávání covidovou vakcínou. Podle ní má mít nyní přednost vakcinace v chudších zemích.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu v Ženevě kritizoval země, které chtějí občanům nabídnout či již nabízejí třetí dávku vakcíny kvůli její údajně postupně klesající účinnosti v ochraně před covidem-19.

Přeočkovávání je podle něj potřeba zastavit nejméně do konce letošního září, kdy by mělo být naočkováno alespoň deset procent populace ve všech zemích světa.

„Země s vysokými příjmy podaly 100 dávek na 100 obyvatel,“ řekl Tedros. „Nízkopříjmové země mohly současně podat jen 1,5 dávky na 100 obyvatel, protože jim vakcíny chybějí. Potřebujeme to nutně otočit, aby většina vakcín šla nízkopříjmovým zemím namísto těm s vysokými příjmy,“ dodal.

WHO tvrdí, že vědci nejsou zajedno, zda třetí dávka podaná lidem, kteří již dvě obdrželi, účinně brání v šíření koronaviru. Izrael, Francie, Německo a řada blízkovýchodních zemí nicméně již třetí dávku vakcíny aplikují, zatímco Británie a Spojené státy o tom uvažují s ohledem na šíření nakažlivější koronavirové varianty delta.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu požádal odborníky o vypracování stanoviska, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování. Rozhodnout chce do konce srpna.

Vojtěch požádal odborníky o stanovisko ohledně podání třetí dávky

Šéf resortu zdravotnictví v rozhovoru řekl, že přeočkování třetí dávkou se bude týkat především lidí se sníženou imunitou, po transplantacích, což je podle něj malá skupina.

„Co se týče plošného přeočkování, tam zatím žádné všeobecné stanovisko nemáme. Čekáme na Evropskou lékovou agenturu, na nějaké robustnější studie, a ty zatím publikovány nejsou,“ uvedl Vojtěch v rozhovoru.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat