130 let
Děti a jejich rodiče přichází do očkovacího centra ve Vídni na první očkování...

Děti a jejich rodiče přichází do očkovacího centra ve Vídni na první očkování dětí mezi 5. a 11. rokem vakcínou proti covidu-19. (15. listopadu 2021) | foto: Profimedia.cz

Očkování se zadními vrátky. Rakouská vláda trochu ustoupila, vakcíny budou povinné jen pro dospělé

Svět
  •   20:30
Obyvatelé Rakouska, kteří nemají v úmyslu nechat se očkovat proti koronaviru, budou muset po 1. únoru počítat se značnými komplikacemi.

Vláda kancléře Karla Nehammera v neděli představila zákon, který zavádí kvůli covidu-19 povinnou vakcinaci. Rakousko se tak stane první členskou zemí Evropské unie, která k podobně mimořádnému kroku sáhne.

Z povinnosti bude platit několik výjimek. Nebude se třeba vztahovat na uzdravené z covidu-19, těhotné ženy a občany, kteří mají výjimku kvůli svému zdravotnímu stavu. Kancléř Nehammer se při oznamování očkovacího zákona snažil působit vstřícně. „Vím, že je hodně lidí, kteří mají strach z očkování. Jako spolková vláda bereme tyto obavy velmi vážně. Pojďme o tom vést dialog,“ uvedl doslova. Podobně jako jinde v Evropě i v Rakousku sílí odpor proti covidové politice vlády. Jenom v sobotu proti ní v centru Vídně protestovalo několik desítek tisíc lidí.

Pokuta až do výše 3600 eur

Nová očkovací povinnost se má vztahovat na všechny občany starší 18 let a týkat se bude zhruba 7,4 milionu lidí. V současné době obdrželo vakcínu osmdesát procent dospělé populace v zemi.

Podle odhadů ovšem stovkám tisíc z nich v nejbližší době skončí platnost certifikátů, takže i oni se ocitnou v situaci, že budou muset záležitost řešit. V případě nesplnění povinnosti hrozí finanční sankce, které se mohou ve správním řízení vyšplhat až na 3600 eur (přes 88 tisíc korun). Ve zkráceném řízení vyjde pokuta na 600 eur (necelých 15 tisíc korun).

Rakousko zavede povinné očkování, za nedodržení bude hrozit pokuta

Každého občana ovšem bude možné tímto způsobem postihnout nejvýše čtyřikrát za rok, maximální sankci ve správním řízení bude možné udělit jednomu občanovi pouze dvakrát do roka. Od původně zvažovaného trestu v podobě vězení, pokud někdo odmítne zaplatit, vláda nakonec upustila. Stejně tak bude možné „vyvázat“ se z finanční sankce v případě, že se podaří prokázat dodatečnou vakcinaci.

Rakouská vláda oznámila záměr zavést povinné očkování proti covidu již loni na podzim. Stalo se tak poté, co vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci nevyšly její plány na zavedení lockdownu pouze pro neočkované. Povinnou vakcinací chtěla zvýšit proočkovanost obyvatelstva, která do té doby ve srovnání s jinými státy v Evropské unii dost stagnovala. Oproti původním plánům ale nakonec přišla vláda s několika úpravami.

Tři fáze přísnosti

Mezi hlavní patří, že očkovací povinnost se nebude vztahovat na mladistvé. Nejdůležitější změnou ovšem zřejmě je, že povinnost bude zavedena postupně a v několika etapách.

V první fázi, která začne 1. února a potrvá až do poloviny března, neočkovaným žádné sankce nehrozí. V té době chce vláda spustit informační kampaň s cílem přesvědčit spoluobčany, aby se nechali očkovat. Za tímto účelem má každá domácnost obdržet od vlády informační dopis.

Ve druhé etapě, která bude následovat po 15. březnu, začnou být certifikáty dokládající absolvované očkování namátkově kontrolovány policejními hlídkami. Může k nim docházet při dopravních kontrolách, stejně tak i při běžném legitimování občanů. Rakušanům, kteří nebudou schopni potvrzení předložit a nebude se na ně vztahovat některá z výjimek, pak již hrozí pokuta 600 eur, případně 3600 eur v následném správním řízení.

V té době zároveň dostanou všichni neočkovaní další dopis s upozorněním, že dosud nedostali vakcínu spolu, s výzvou, aby tak učinili. V třetí a poslední etapě už dostanou neočkovaní úředně přidělený termín, kdy se mají jít naočkovat. Pokud by ho ignorovali, dostanou automaticky pokutu.

Vláda zatím ještě nechává otevřené, kdy konkrétně by měla nastat. „V ideálním případě nebudeme třetí fázi vůbec potřebovat,“ řekl k tomu kancléř Nehammer. Vláda ji chce stanovit mimo jiné i v závislosti na vývoji epidemiologické situace v zemi.

Rakouská vláda se snažila získat pro svůj návrh i podporu opozice. Nakonec uspěla u sociálních demokratů (SPÖ) a liberální strany Neos, jejichž připomínky do návrhu zákona zapracovala. Naopak pravicoví Svobodní (FPÖ) očkovací povinnost stejně jako drtivou většinu z dosavadních pandemických odmítají. Jejich představitelé naopak patří již několik měsíců k hlavním organizátorům proticovidových demonstrací v Rakousku.

Kromě toho je také vysoce pravděpodobné, že nově zavedená očkovací povinnost skončí před ústavním soudem.

Autor: Robert Schuster
  • Vybrali jsme pro Vás