Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Od Haagu k velkofilmu. Oslavný snímek o chorvatském generálu Gotovinovi jitří emoce

Generál Ante Gotovina byl zproštěn viny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generál Ante Gotovina byl zproštěn viny | foto: Reuters

ZÁHŘEB/PRAHA Psal se listopad 2012, když ho po přistání chorvatského vládního speciálu z Haagu vítal v centru Záhřebu dav několika desítek tisíc skandujících stoupenců s vlajkami a jeho portréty. Ante Gotovina, chorvatský generál a jedna z ústředních postav války z let 1991 až 1995, byl tehdy pro davy v ulicích hrdina. A pro mnohé Chorvaty jím zůstal dodnes.

Nutno podotknout, že k nevoli Bělehradu. Gotovinu v odvolacím procesu tehdy zprostil tribunál v Haagu viny za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny v souvislosti s operací Bouře. Ta v srpnu 1995 přinesla exodus asi 200 tisíc chorvatských Srbů a znamenala faktické vítězství Záhřebu nad tehdejšími jugoslávskými silami v boji o nezávislost. Dnes 61letý generál, jenž při operaci sehrál klíčovou roli a zatčen byl po letech na útěku až v roce 2005 na Tenerife, byl zprvu odsouzen k 24letému trestu.

Teď však postava Anteho Gotoviny jitří emoce napříč Balkánem znovu. V koprodukci s chorvatskou veřejnoprávní televizí HRT totiž o něm vzniká celovečerní velkofilm a osmidílný seriál Generál. Jak film, tak seriál mají diváci vidět příští rok.

Chorvatský generál Ante Gotovina.

Chorvatský generál Ante Gotovina.

Oslavné dílo se natáčí od konce února pod taktovkou 85letého režiséra Antuna Vrdoljaka. Ten zastával zkraje 90. let post chorvatského viceprezidenta a je podle svých slov Gotovinovým osobním přítelem. Mapovat má generálovy životní osudy od angažmá v řadách francouzských cizineckých legií, pobytu v Jižní Americe, kde potkal svou první ženu Kolumbijku Ximenu Dalelovou, až po návrat do vlasti.

Komparz odmítl role

Vedle Chorvatska přitom už stačil štáb zavítat i do sousední Bosny. Filmaři tam nicméně vzbudili vlnu rozhořčení na straně místních Srbů. V zemi rozdělené i 21 let od konce krvavé války podél etnických linií mezi Bosňáky, Srby a Chorvaty totiž pobouřilo, když tamní ministryně obrany Marina Pendešová a šéf generálního štábu Anto Jeleč, oba etničtí Chorvaté, dovolili filmařům použít tanky a další techniku státních ozbrojených sil. Podobný souhlas dostali i od vlády v Záhřebu.

Kromě ostrých slov srbských představitelů si tak filmaři vysloužili kritiku i ze strany Helsinského výboru. Označil to za nezodpovědný a kontraproduktivní krok co do snah o smír mezi národy.

Vedle toho ale musel štáb v počátku natáčení řešit i problémy poněkud praktičtějšího rázu. Jak se totiž ukázalo, nemohl najít kompars na role Srbů. Nikdo ze zájemců na castinzích v chorvatských městech je totiž hrát nechtěl. Ke své radosti si ovšem filmaři mohou připsat jedno – Gotovina se podle režiséra zřekl honoráře za autorská práva. Od listopadu je zvláštním poradcem chorvatského ministra obrany a zasedá také v prezidentské bezpečnostní radě.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.