Výstava o Anně Frankové u Chorvatů narazila. Kvůli zobrazení zločinů ustašovců |
Nutno podotknout, že k nevoli Bělehradu. Gotovinu v odvolacím procesu tehdy zprostil tribunál v Haagu viny za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny v souvislosti s operací Bouře. Ta v srpnu 1995 přinesla exodus asi 200 tisíc chorvatských Srbů a znamenala faktické vítězství Záhřebu nad tehdejšími jugoslávskými silami v boji o nezávislost. Dnes 61letý generál, jenž při operaci sehrál klíčovou roli a zatčen byl po letech na útěku až v roce 2005 na Tenerife, byl zprvu odsouzen k 24letému trestu.
Teď však postava Anteho Gotoviny jitří emoce napříč Balkánem znovu. V koprodukci s chorvatskou veřejnoprávní televizí HRT totiž o něm vzniká celovečerní velkofilm a osmidílný seriál Generál. Jak film, tak seriál mají diváci vidět příští rok.
Oslavné dílo se natáčí od konce února pod taktovkou 85letého režiséra Antuna Vrdoljaka. Ten zastával zkraje 90. let post chorvatského viceprezidenta a je podle svých slov Gotovinovým osobním přítelem. Mapovat má generálovy životní osudy od angažmá v řadách francouzských cizineckých legií, pobytu v Jižní Americe, kde potkal svou první ženu Kolumbijku Ximenu Dalelovou, až po návrat do vlasti.
Komparz odmítl role
Vedle Chorvatska přitom už stačil štáb zavítat i do sousední Bosny. Filmaři tam nicméně vzbudili vlnu rozhořčení na straně místních Srbů. V zemi rozdělené i 21 let od konce krvavé války podél etnických linií mezi Bosňáky, Srby a Chorvaty totiž pobouřilo, když tamní ministryně obrany Marina Pendešová a šéf generálního štábu Anto Jeleč, oba etničtí Chorvaté, dovolili filmařům použít tanky a další techniku státních ozbrojených sil. Podobný souhlas dostali i od vlády v Záhřebu.
Kromě ostrých slov srbských představitelů si tak filmaři vysloužili kritiku i ze strany Helsinského výboru. Označil to za nezodpovědný a kontraproduktivní krok co do snah o smír mezi národy.
Vedle toho ale musel štáb v počátku natáčení řešit i problémy poněkud praktičtějšího rázu. Jak se totiž ukázalo, nemohl najít kompars na role Srbů. Nikdo ze zájemců na castinzích v chorvatských městech je totiž hrát nechtěl. Ke své radosti si ovšem filmaři mohou připsat jedno – Gotovina se podle režiséra zřekl honoráře za autorská práva. Od listopadu je zvláštním poradcem chorvatského ministra obrany a zasedá také v prezidentské bezpečnostní radě.