Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odborník: Královně neklást osobní otázky

William Hanson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William Hanson | foto: williamhanson.co.uk

Zvláštní zpravodajka LN v Londýně Ženy by neměly mít při obřadu velké klobouky, aby ostatním nebránily ve výhledu, říká v rozhovoru pro LN William Hanson, uznávaný britský odborník na etiketu.

LN Jak by měli být svatební hosté oblečeni? Jsou povinné pro ženy klobouky a pro muže kravaty či motýlky?

Na pozvánce jsou uvedeny tři takzvané dress codes, tedy styly oblékání. Vojenská uniforma, malý společenský oblek (takzvaný "morning dress") a vycházkový oblek ("lounge suit"). Vycházkový oblek znamená to samé jako "business suit".

-

Pro muže společenský oblek sestává z dlouhého saka (které končí těsně nad koleny) v barvě tmavě šedé či černé, vesty obvykle šedé nebo žluté barvy, hladkých kalhot s pruhy, kravaty, bílé košile a obvykle klobouku. Pro ženy společenský oblek znamená hladké šaty v délce ke kolenům nebo těsně pod ně. Mohou mít také klobouk.

LN Máte nějakou radu týkající se chování hostů během ceremonie? Co je povoleno a co zakázáno?

Hosté si musí uvědomit, že se nacházejí nejen na určité formální ceremonii, ale i v domě Božím, a podle toho se na svatbě chovat. Nikdo by neměl používat svůj mobilní telefon, tweetovat, tedy posílat vzkazy na sociální síť Twitter, používat Facebook či si pořizovat fotografie.

Mobilní telefony by měli svatebčané vypnout, když vejdou do chrámu, nebo raději již před tím. Klobouky dam by neměly být příliš velké, aby nebránily osobám sedícím za nimi ve výhledu.

LN Co dělat, když se ocitnete v přítomnosti královny? Jaká platí pro takové setkání pravidla?

V případě setkání s královnou se od hostů očekává, že smeknou či se pokloní, podle toho, zda jde o muže či ženy. Pokud jde o mužský úklon při smekání, skláníte pouze hlavu, neohýbáte se v pase. Od žen se očekává malé pukrle, ale nic příliš komplikovaného.

Královnu je třeba nejdříve oslovit "Your Majesty" (Vaše Výsosti) a poté "Ma' am" (což je zkrácený výraz pro madam). Pokud jde o výslovnost, slovo "Ma'am" se rýmuje se slovem "ham" (v překladu šunka), nikoliv "farm" (v překladu statek). Konverzace s královnou by měla být lehká a neměly by být pokládány žádné osobní či přímé otázky.

LN Jaké je podle vás nejhorší faux pas, které může během svatby nastat? Pamatujete si nějaký společenský omyl, ke kterému došlo v minulosti?

Pokud si vzpomínám, tak k žádnému velkému či zaznamenání hodnému faux pas během minulých svateb nedošlo. Opravdu nevhodné je ale pořizovat si fotografie páru během jejich slavnostního slibu či nechat si zapnutý telefon, který během ceremonie zazvoní.

LN Jak královská svatba, tak následný život s princem s sebou přinášejí těžkosti, jde-li o chování v souladu s protokolem. Musela Kate Middletonová absolvovat kurz královské etikety?

Kate Middletonovou nečekají žádné oficiální hodiny etikety. Rádcem jí bude její budoucí manžel a jeho poradci. Ti jí vždy pomohou s tím, co dělat a čeho se naopak vyvarovat.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...